Müller: posiedzenie rządu dotyczące polityki energetycznej premier zapowiadał na początku czerwca

2022-06-29 17:40 aktualizacja: 2022-06-29, 22:11
Rzecznik rządu Piotr Müller Fot. PAP/Marcin Obara
Rzecznik rządu Piotr Müller Fot. PAP/Marcin Obara
Premier Mateusz Morawiecki na początku czerwca zapowiedział na Radzie Ministrów, że zorganizuje osobne posiedzenie rządu, dotyczące wyzwań polityki energetycznej państwa - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

"Na początku czerwca premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na Radzie Ministrów, że zorganizuje osobne posiedzenie rządu, dotyczące wyzwań polityki energetycznej państwa. Na posiedzeniu rządu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin mają przedstawić aktualne wyzwania w obszarze polityki energetycznej" - powiedział rzecznik rządu.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że aktualna sytuacja geopolityczna stawia przed Polską i Europą szereg wyzwań.

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości od wielu lat identyfikował ryzyka związane z szantażem Rosji. Z tego powodu zdecydowaliśmy o budowie gazociągu Baltic Pipe oraz dalszej rozbudowie terminala LNG. Pozwoliło to na uniezależnienie się od rosyjskich dostaw gazu" - podkreślił.

Dodał, że w ramach działań osłonowych, mających na celu obniżenie cen energii, gazu oraz paliw, rząd zdecydował się też na znaczącą obniżkę podatku VAT i akcyzy. "Stworzyliśmy też system dopłat, który pozwoli obniżyć cenę węgla dla gospodarstw domowych" - wskazał Müller.

"Kluczowym wyzwaniem jest w tej chwili zwiększenie własnej produkcji energii elektrycznej, m.in. poprzez odnawialne źródła energii - farmy wiatrowe na lądzie i morzu, fotowoltaika oraz zapewnienie stabilnych źródeł jej pozyskiwania, m.in. elektrownie węglowe, gazowe oraz w przyszłości atomowe. O tych aspektach będziemy dyskutować na posiedzeniu rządu" - zapowiedział Müller.

Wcześniej w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że jego ugrupowanie przedstawi projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski i że ma być on dyskutowany "na najbliższej Radzie Ministrów zwołanej na wniosek Solidarnej Polski" w czwartek.

Müller pytany o wspomniany projekt powiedział, że na ten moment do rządu nie wpłynął żaden projekt ustawy Solidarnej Polski. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

mar/