Premier Izraela nie wystartuje w wyborach parlamentarnych

2022-06-29 19:47 aktualizacja: 2022-06-29, 22:27
Naftali Benett, Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN/POOL
Naftali Benett, Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN/POOL
Premier Izraela Naftali Benett nie będzie startował w następnych wyborach parlamentarnych, o czym szef rządu sam poinformował członków swojej partii Jamina.

Na czas do wyborów Benett obejmie funkcję wicepremiera, gdy minister spraw zagranicznych Jair Lapid zastąpi go na stanowisku szefa rządu. Może to nastąpić już w czwartek, jeśli Kneset zakończy uchwalanie przepisów koniecznych do rozwiązania parlamentu.

Kolejne przedterminowe wybory parlamentarne w Izraelu, piąte w ciągu czterech lat, mają odbyć się na jesieni.

Benett przekazywał jak dotąd różne informacje na temat swojego startu w wyborach. Jamina ma obecnie słabe notowania w sondażach i nie ma pewności, kto znajdzie się na jej liście wyborczej - pisze "Jerusalem Post".

Jeśli premier zdecyduje się odejść z polityki, to prawdopodobnie obecna minister spraw wewnętrznych Ajelet Szaked stanie się kandydatką do przejęcia przywództwa w Jaminie - ocenia izraelski dziennik.

W marcu rząd Benetta stracił jednomandatową większość w parlamencie, kiedy z koalicji wystąpił poseł prawicowej partii premiera. W połowie maja rząd stał się gabinetem mniejszościowym. Arabska posłanka lewicowej partii Merec, Ghaida Rinawie Zoabi, która wycofała swoje poparcie dla rządu, w liście do premiera napisała, że nie może wspierać koalicji, która nęka jej społeczność.

Benett i Lapid uzgodnili 20 czerwca, że parlament zostanie rozwiązany. (PAP)

kw/

TEMATY: