Papież Franciszek: Kościół katolicki zaangażowany w zwalczanie antysemityzmu

2022-06-30 14:57 aktualizacja: 2022-06-30, 14:57
Papież Franciszek. Fot. PAP/DPA/Stefano Spaziani
Papież Franciszek. Fot. PAP/DPA/Stefano Spaziani
Papież Franciszek przypomniał w czwartek o zaangażowaniu Kościoła katolickiego w zwalczanie wszelkich form antysemityzmu. Zapewnienie to znalazło się w jego przemówieniu do przybyłej do Watykanu delegacji Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Konsultacji Międzyreligijnych. "W naszych burzliwych czasach wielkie znaczenie ma to, aby Żydzi i chrześcijanie spotykali się i coraz więcej razem pracowali, by spróbować sprzeciwić się pewnym negatywnym tendencjom naszych zachodnich społeczeństw: kultowi +ja+ i pieniądza, szalejącego indywidualizmu, kultury obojętności i odrzucania" - dodał.

Tekst papieskiego wystąpienia przekazał przybyłym kardynał Kurt Koch, odpowiedzialny w Watykanie za dialog międzyreligijny.

Spotkanie Franciszka z delegacją zostało odwołane z powodu ponownego zaostrzenia się u niego bólu kolana - wyjaśniło watykańskie biuro prasowe.

Zobowiązanie Kościoła

Franciszek napisał, że zobowiązanie Kościoła do zwalczania antysemityzmu polega przede wszystkim na "działaniach prewencyjnych, czyli planie edukacyjnym tak w rodzinach, jak i wspólnotach parafialnych oraz szkołach i stowarzyszeniach świeckich".

"W naszych burzliwych czasach wielkie znaczenie ma to, aby Żydzi i chrześcijanie spotykali się i coraz więcej razem pracowali, by spróbować sprzeciwić się pewnym negatywnym tendencjom naszych zachodnich społeczeństw: kultowi +ja+ i pieniądza, szalejącego indywidualizmu, kultury obojętności i odrzucania" - dodał.

Następnie wskazał: "Nasze tradycje religijne proszą nas o to, by stawić czoła niezgodzie, różnicom i konfliktom nie w sposób agresywny, ale bez uprzedzeń i z pokojowymi intencjami, by znaleźć zbieżne punkty, możliwe do przyjęcia dla wszystkich".

"Nienawiść i przemoc są nie do pogodzenia z naszą wiarą"- oświadczył papież.

Jego zdaniem dialog międzyreligijny jest najlepszą drogą ku temu, by na świecie rosło braterstwo i pokój.

"Umacniając dialog możemy dać odpór ekstremizmowi, który niestety jest patologią, jaka może objawić się również w naszych religiach" - zaznaczył Franciszek.

Z Watykanu Sylwia Wysocka. (PAP)

gn/