Zatrzymany rektor czołowej moskiewskiej uczelni RANCHiGS Władimir Mau. Zasiada w radzie dyrektorów Gazpromu

2022-06-30 17:37 aktualizacja: 2022-06-30, 17:40
Władimir Putin, Władimir Mau. Fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ
Władimir Putin, Władimir Mau. Fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ
Znany rosyjski ekonomista Władimir Mau, rektor Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej (RANChiGS) został zatrzymany przez funkcjonariuszy służb siłowych - podała w czwartek Nowaja Gazieta Jewropa.

Nowaja Gazieta Jewropa (redakcja niezależnej "Nowej Gaziety" działająca poza Rosją) podała, powołując się na MSW, że rektorowi przedstawiono zarzuty malwersacji na dużą skalę. Śledczy wnioskują o areszt domowy.

Mau jest objęty postępowaniem karnym, które od jesieni zeszłego roku toczy się wobec byłej minister oświaty Mariny Rakowej i Siergieja Zujewa, rektora rosyjsko-brytyjskiej Moskiewskiej Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Ekonomicznych.

Źródło zbliżone do rektora powiedziało, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni pracownicy RANCHiGS zaczęli być częściej wzywani na przesłuchania. Przesłuchiwany był również sam Mau.

Rektor RANCHiGS uważany jest za człowieka z dobrymi kontaktami wśród ludzi władzy. Prócz kierowania prestiżową uczelnią zasiada też w radzie dyrektorów Gazpromu. (PAP)

kgr/