Departament Stanu USA oferuje 10 mln USD za informacje na temat zagranicznych ingerencji w wybory

2022-07-01 16:51 aktualizacja: 2022-07-02, 10:26
Departament Stanu:10 mln USD za informacje na temat zagranicznych ingerencji w wybory Fot. ERIK S. LESSER/PAP/EPA
Departament Stanu:10 mln USD za informacje na temat zagranicznych ingerencji w wybory Fot. ERIK S. LESSER/PAP/EPA
Departament Stanu USA ogłosił w piątek, że oferuje nagrodę w wysokości do 10 mln dolarów za informacje na temat zagranicznych ingerencji w amerykańskie wybory. Nagrodzone zostaną informacje prowadzące do identyfikacji sprawców lub udaremnienia takich prób.

Jak podał w komunikacie resort dyplomacji, poszukiwane są informacje "prowadzące do identyfikacji lub lokalizacji jakiegokolwiek zagranicznego podmiotu, który świadomie był lub jest zaangażowany w zagraniczną ingerencję w wybory, a także informacje prowadzące do zapobieżenia, udaremnienia lub korzystnego rozwiązania aktu ingerencji".

Dodano, że aktami ingerencji mogą być m.in. manipulacje głosami, wtargnięcia do baz danych, kampanie dezinformacyjne i inne wrogie działania w cyberprzestrzeni.

Tegoroczne wybory do Kongresu USA i władz lokalnych odbędą się w listopadzie, a kampania już trwa. Amerykańskie służby spodziewają się, że podobnie jak w poprzednich latach, również i teraz wybory będą celem operacji zagranicznych, zwłaszcza z Rosji, Chin i Iranu.

Według Departamentu Stanu, od rozpoczęcia programu Rewards for Justice w 1984 roku, w ramach którego oferowane są nagrody za informacje ważne dla bezpieczeństwa USA, resort wypłacił ponad 250 mln dolarów ponad 125 osobom.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński 

mar/