Władimir Putin twierdzi, że Zachód popycha Rosję do zjednoczenia z Białorusią

2022-07-01 17:02 aktualizacja: 2022-07-01, 22:08
Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenka, Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/KREMLIN/POOL
Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenka, Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/KREMLIN/POOL
„Bezprecedensowa presja polityczna i sankcyjna ze strony tak zwanego „zbiorowego Zachodu” popycha nas do przyspieszenia procesów zjednoczenia” – powiedział, cytowany przez rosyjski serwis BBC, Władimir Putin na Forum Regionów Rosji i Białorusi, które odbywa się w Grodnie.

Putin nie sprecyzował, o jakim akceleracji mówi, ale wyjaśnił, że „podczas niedawnego spotkania z Aleksandrem Grigoriewiczem (Łukaszenko) w Petersburgu szczegółowo omówiliśmy tę kwestię, w tym zgodziliśmy się na wykorzystanie możliwości przeładunkowych rosyjskiego terminalu na Bałtyku dla eksportu białoruskich towarów na rynki zagraniczne".

Jak zaznacza rosyjski serwis BBC, w ciągu ostatnich dwóch lat kraje zachodnie nałożyły na Białoruś sankcje, które znacznie ograniczają możliwości eksportu z tego kraju. Stało się to po białoruskich wyborach prezydenckich, które na Zachodzie zostały uznane za nieuczciwe. Społeczność międzynarodowa również ostro skrytykowała Łukaszenkę za brutalne stłumienie masowych protestów, które nastąpiły po głosowaniu.

Po wojnie, którą Rosja rozpętała przeciwko Ukrainie, wobec Moskwy nałożono jeszcze ostrzejsze i bardziej rozległe sankcje.

Podczas spotkania z Putinem Łukaszenka wezwał inne kraje byłego ZSRR do zbliżenia się z Rosją i Białorusią: „Na razie ci, którzy mają jeszcze wątpliwości, powinni zrozumieć: bez szybkiej jedności i spójności, zacieśniania więzi międzypaństwowych [...] jutro możemy nie istnieć” – powiedział prezydent Białorusi. (PAP)

Kamila Wronowska