Prezydent po posiedzeniu RBN: bezpieczeństwo Polski jest absolutnie ponad wszelkimi podziałami politycznymi 

2022-07-04 17:14 aktualizacja: 2022-07-05, 10:02
Andrzej Duda. Fot. PAP/Piotr Nowak
Andrzej Duda. Fot. PAP/Piotr Nowak
Politycy ze wszystkich stron sceny politycznej podchodzą do kwestii bezpieczeństwa Polski absolutnie ponad wszelkimi podziałami - powiedział prezydent Andrzej Duda po zakończeniu posiedzenia RBN. Atmosfera spotkania była propaństwowa, merytoryczna, zgłoszono szereg ciekawych propozycji - podkreślił. Opozycja zadeklarowała chęć wspólnego działania na rzecz wzmacniania obecności wojskowej NATO i USA w Polsce.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zebrała się w poniedziałek o godz. 13, by omówić postanowienia szczytu NATO w Madrycie i bieżącą sytuacje na Ukrainie. Część posiedzenia miała charakter niejawny.

Po posiedzeniu prezydent poinformował w oświadczeniu dla mediów, że zdał relacje z przebiegu ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Madrycie, szczegółowo ze wszystkich podjętych postanowień, a także z rozmów kuluarowych, jakie prowadził i atmosfery towarzyszącej szczytowi.

Głos podczas posiedzenia RBN - relacjonował prezydent - zabrał m.in. wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który również uczestniczył w madryckim szczycie NATO. "Wypowiadał się również pan premier Mateusz Morawiecki, bardzo ważnym elementem tej debaty, poza tymi informacjami, które przedstawiłem i które przedstawili też przedstawiciele rządu, były również wypowiedzi i pytania, zgłoszone przez pozostałych uczestników posiedzenia RBN, przez przedstawicieli opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej" - powiedział. "Odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania" - zaznaczył prezydent.

Podkreślił bardzo dobrą atmosferę spotkania, "bardzo propaństwową i merytoryczną" oraz bardzo merytoryczne wypowiedzi. "To nie była żadna polityczna debata, to była bardzo konkretna rozmowa na temat ważnych polskich spraw, bardzo konkretnych kwestii związanych z bezpieczeństwem, z sytuacją militarną Polski w kontekście postanowień szczytu NATO, w kontekście obecności sojuszniczej w naszym kraju i na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak również planów" - powiedział Duda.

Zaznaczył że podczas posiedzenia RBN pojawił się szereg ciekawych propozycji na przyszłość "zgłaszanych przez przedstawicieli zwłaszcza stronnictw parlamentarnych, opozycyjnych, jak i pozaparlamentarnych". Ocenił, że była to ciekawa debata, dziękował także uczestnikom za poważne i propaństwowe podejście do poniedziałkowego spotkania.

"Myślę, że śmiało mogę powiedzieć wszystkim moim rodakom - politycy ze wszystkich stron sceny politycznej do kwestii bezpieczeństwa Polski podchodzą absolutnie ponad wszelkimi podziałami, bardzo poważnie" - powiedział prezydent.

Podkreślił, że bezpieczeństwo jest tym elementem, dbałość o który jest niezmienna niezależnie od tego, kto w danym momencie sprawuje władzę.

Nawiązując do madryckiego szczytu NATO wyraził przekonanie, że te podjęte tam decyzje, zwłaszcza ta dotycząca stałej obecności wysuniętego dowództwa V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych u nas" bardzo wzmacniają bezpieczeństwo Polski. Zaznaczył, że ta obecność sojusznicza ma fundamentalne znaczenie do momentu, kiedy Polska zrealizuje program modernizacji armii i jej wzmocnienia pod względem infrastruktury i liczby żołnierzy.

Siemoniak: po szczycie NATO trzeba działać dalej - tu jest zgoda opozycji, prezydenta i rządu

Z zadowoleniem przyjmujemy, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO i stałą obecność dowództwa V Korpusu armii USA w Polsce; zgodnie stwierdziliśmy, że trzeba działać dalej na rzecz jak najsilniejszej obecności wojskowej NATO i USA w Polsce - powiedział wiceszef PO Tomasz Siemoniak po posiedzeniu RBN

W poniedziałek w Belwederze odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę z udziałem przedstawicieli rządu oraz opozycji.

Siemoniak, który reprezentował Koalicję Obywatelską, powiedział mówił po posiedzeniu RBN, że prezydent zdawał relację ze szczytu NATO, który odbył się w ubiegłym tygodniu w Madrycie.

"Ocena była tutaj pozbawiona przymiotników - rozmawialiśmy o faktach; z jednej strony z zadowoleniem przyjmując to, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO - właściwie wszyscy jesteśmy za jak najszybszym procesem ratyfikacji" - powiedział Siemoniak

Podkreślił również zgodną pozytywną ocenę deklaracji stałej obecności dowództwa V Korpusu amerykańskiej armii w Poznaniu. "Natomiast zgodnie stwierdziliśmy, że trzeba działać dalej na rzecz tego, żeby jak najsilniejszą obecność wojskową - amerykańską i natowską - rozbudowywać. Szczyt zakończył pewien etap, ale trzeba działać dalej. Ze strony opozycji, prezydenta i rządzących było podobne spojrzenie" - powiedział wiceszef PO i b. szef MON.

Siemoniak zaznaczył, że w jego ocenie dobrze by było, gdyby podobne spotkanie odbyło się jeszcze przed szczytem NATO. Jak ocenił, dobrze by było, gdyby na takie posiedzenia zapraszane były postaci takie jak lider PO Donald Tusk czy lider PiS i były wicepremier Jarosław Kaczyński. 

Czarzasty: w sprawie bezpieczeństwa Polski powinien być szukany konsensus nawet z PiS

W sprawie bezpieczeństwa Polski, współpracy z NATO i włączenia Ukrainy do UE, w Polsce powinien być szukany kompromis i konsensus nawet z PiS i z prezydentem - powiedział wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty po posiedzeniu RBN.

"Oczywiście dobrze byłoby, gdyby Rada Bezpieczeństwa Narodowego była zwoływana częściej. Ale możemy się zgodzić, że dziś atmosfera na tej Radzie była idąca w jednym kierunku, to znaczy zarówno rządzący, jak i opozycja w wielu sprawach mieli wspólne zdanie dlatego, że to dotyczy naszego bezpieczeństwa i tu faktycznie nie ma co szukać różnic na siłę" - ocenił Czarzasty na briefingu po posiedzeniu RBN.

Dodał, że wszyscy są zainteresowani, aby Wojsku Polskiemu uzupełniono takie elementy uzbrojenia, które z zasobów polskiej armii zostały przekazane na rzecz Ukrainy. "Mamy tu wspólną ocenę i zarówno rząd, jak i opozycja wykazują w tej sprawie dużą determinację" - powiedział lider Nowej Lewicy.

"Zgodziliśmy się również co do wspólnych działań dotyczących przekonywania zachodniej opinii publicznej co do tego, żeby działać na rzecz Ukrainy. Bo żeby była jasność, ta teza musi wybrzmieć: zainteresowanie wojną na Ukrainie będzie spadało, szczególnie w tych krajach, które z Ukrainą nie graniczą" - powiedział Czarzasty.

Dodał, że podczas posiedzenia RBN ustalono też, że "w trybie natychmiastowym, jeśli będzie trzeba przyjąć decyzję o ratyfikacji porozumienia i włączeniu do NATO Finlandii i Szwecji, to Polska będzie aspirowała do tego, żebyśmy zrobili to natychmiast". "Te kraje wchodząc do NATO dają nam bezpieczeństwo" - podkreślił Czarzasty. 

Kobosko: to było dobre, ważne i potrzebne posiedzenie RBN

To było dobre, ważne i potrzebne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego - powiedział wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko. Przekazał, że apelował do prezydenta, żeby w sytuacji wojennej na Ukrainie takie spotkania RBN odbywały się regularnie.

To kolejne posiedzenie RBN zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę w tym roku i związane z rosyjską agresją na Ukrainę. Zwołanie Rady prezydent zapowiedział jeszcze przed zakończonym w zeszłym tygodniu szczytem NATO w Madrycie.

"Te spotkania powinny mieć charakter regularny i w tym konkretnym przypadku prezydent powinien zwołać to spotkanie przed szczytem NATO, a nie tylko po" - powiedział Kobosko dziennikarzom po posiedzeniu RBN.

Jak podkreślił "z wyjątkiem tej uwagi, to była ważna i potrzebna rozmowa". "Tu nie ma żadnej fundamentalnej niezgody między nami, a tym, co robią rządzący. Oceniamy bardzo krytycznie, to co rządzący robią w wielu sferach polskiej rzeczywistości, ale tam gdzie chodzi o bezpieczeństwo narodowe, o nasze wspólne bezpieczeństwo Polek i Polaków, powinniśmy oczywiście uważnie obserwować, wiedzieć bardzo wiele, ale i wspierać te podejmowane działania" - mówił Kobosko. Zaznaczył, że wiele działań podjętych było słusznych.

Kobosko wskazał, że na przykład bardzo istotną decyzją, która wpłynie na bezpieczeństwo Polski, jest decyzja przyjęciu Szwecji i Finlandii do NATO. Dlatego jak zaznaczył cieszy zapowiedź, że polski parlament będzie starał się bardzo szybko ratyfikować decyzję o przyjęciu Szwecji i Finlandii do NATO.

"Ta wojna jest z nami, choć społeczeństwa Europy Zachodniej są już zmęczone i samą wojną, i sankcjami. My jesteśmy tym krajem, który musi dbać o to, aby ta uwaga, zainteresowanie i poważne postrzeganie tej wojny nie zmniejszało się w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych" - podkreślił Kobosko. 

Szczyt NATO w Madrycie

Podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną; uznali w niej, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. NATO zdecydowało także o wzmocnieniu wschodniej flanki oraz o zaproszeniu Finlandii i Szwecji do członkostwa. Prezydent USA Joe Biden oświadczył w Madrycie, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA.

Od jesieni 2020 r. w Poznaniu działa wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, które koordynuje działania sił lądowych USA w Europie. Na początku marca, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, Amerykanie zapowiedzieli przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu z USA do Europy i przerzucenie z Fort Knox do Niemiec i Polski kolejnych 300 wojskowych.

Kto wchodzi w skład RBN?

RBN to organ doradczy prezydenta, w którego skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA i MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych reprezentowanych w parlamencie lub przewodniczący ich klubów i kół, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który jest sekretarzem Rady. Prezydent może zapraszać do udziału w pracach Rady również inne osoby, jeśli uzna to za wskazane.

Poprzednie posiedzenie RBN odbyło się pod koniec marca; było poświęcone sytuacji na Ukrainie.(PAP)

Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Mikołaj Małecki, Jakub Borowski, Marcin Jabłoński

kgr/