Najmłodsi wyborcy nie chcą głosować na Erdogana

2022-07-05 12:07 aktualizacja: 2022-07-05, 12:24
Recep Tayyip Erdogan. Fot. PAP/EPA/Fernando Villar
Recep Tayyip Erdogan. Fot. PAP/EPA/Fernando Villar
Według sondażu agencji Gezici 80 procent najmłodszych wyborców w Turcji w wieku między 18 a 25 lat nie zagłosuje w wyborach w 2023 roku na partię rządzącą, której liderem jest prezydent Recep Tayyip Erdogan, i który również nie budzi entuzjazmu wśród młodzieży.

Sześć milionów najmłodszych tureckich wyborców, którzy po raz pierwszy zagłosują w przyszłym roku i stanowią 12 procent wyborców, jest zirytowanych obecnym rządem. Jednocześnie nie są oni przywiązani do żadnej konkretnej ideologii, ani nie ufają całkowicie opozycji - uważa szef agencji sondażowej Murat Gezici, cytowany we wtorek przez agencję Reutera. Sondaże pokazują, że młodzi wyborcy silnie sprzeciwiają się ograniczeniom stylu życia i wolności wypowiedzi.

Duża część młodych Turków wyraża chęć zmiany, jednak pozostaje sceptyczna wobec możliwości poprawienia sytuacji na rynku pracy, szkolnictwa i wolności, takich jak wolność słowa także przez opozycję. Rozmowy przeprowadzone z młodymi Turkami w wieku między 18 a 23 lata pokazały że inne kwestie, jakie interesują młodzież to system sprawiedliwości, imigracja, miejsca pracy i przejrzysta polityka ekonomiczna.

Bezrobocie wśród młodych ludzi osiągnęło w Turcji kwietniu 20 proc. Gezici uważa, że młodzież często porównuje swoje możliwości ekonomiczne do możliwości zagranicznych rówieśników, podczas gdy dla starszych większe znaczenie mają inwestycje w infrastrukturę.

Erdogan sprawuje władzę w kraju od 2003 roku, gdy został premierem. Obecny prezydent przesunął tradycyjnie laickie społeczeństwo w stronę islamistyczną, przemienił Turcję w regionalną siłę militarną i wykorzystał sądy do tłumienia sprzeciwu wobec władzy. Stoi teraz w obliczu trudnej bitwy wyborczej - ocenia agencja Reutera. Głównym powodem tej sytuacji jest jego niekonwencjonalna polityka gospodarcza, w tym obniżki stóp procentowych, które doprowadziły inflację w kraju do najwyższego od 24 lat poziomu, czyli 78,62 proc. w czerwcu, według oficjalnych danych. (PAP)

kgr/