Najnowsze dane dotyczące bezrobocia. Tak dobrze nie było od 32 lat

2022-07-06 12:25 aktualizacja: 2022-07-06, 13:26
Fot. PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada
Stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec czerwca wyniosła 4,9 proc. To o 0,2 pkt. proc. mniej niż w maju – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Według danych resortu w czerwcu w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca wyniosła 4,9 proc. i kształtowała się w przedziale od 2,7 proc. w województwie wielkopolskim do 7,6 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia spadła o 0,2 pkt. proc., a w zestawieniu z końcem czerwca 2021 r. była niższa o 1,1 pkt proc.

"Tak niskie bezrobocie ostatni raz zanotowano 32 lata temu"

"Od ponad trzech dekad nie było tak dobrej sytuacji na rynku pracy. Tak niskie bezrobocie ostatni raz zanotowano 32 lata temu. W sierpniu 1990 r. było to 4,5 proc. Udowadniamy, że jesteśmy dobrym rządem na trudne czasy" – komentuje minister rodziny Marlena Maląg, cytowana w komunikacie resortu.

Według wstępnych danych MRiPS w końcu czerwca 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych. To 30,5 tys. mniej niż przed miesiącem i 173,7 tys. mniej niż przed rokiem. Resort wskazuje, że po raz ostatni mniej bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy było w lipcu 1990 r. Wówczas było to 699 tys. osób.

Szefowa MRiPS zaznacza, że obecny poziom bezrobocia jest na sporo niższym poziomie niż przed początkiem epidemii COVID-19.

"Zdecydowane kroki polskiego rządu – sprawnie uruchomione instrumenty tarczy antykryzysowej i w efekcie wielomiliardowe wsparcie dla przedsiębiorców ochroniły miejsca pracy" – podkreśla minister.

Jak wskazuje, w rejestrach urzędów pracy jest ponad 100 tys. mniej bezrobotnych niż w lutym 2020 r., czyli przed pandemią. "To spadek o blisko 11 proc. Stopa bezrobocia w tym okresie spadła o 0,6 punktu procentowego. Uchroniliśmy Polskę przed powrotem do największej traumy czasów transformacji – przed gigantycznym bezrobociem" – dodaje Maląg.

Resort zwraca uwagę, że dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce potwierdza również Eurostat. Z najnowszych danych unijnego urzędu statystycznego wynika, że Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Stopa bezrobocia, liczona wg definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w maju 2022 roku 2,7 proc. w Polsce wobec 6,1 proc. w Unii Europejskiej i 6,6 proc. w krajach strefy euro. Tym samym Polska zajęła drugie, po Czechach (2,5 proc.), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

mj/