Wicepremier Błaszczak: będę kontynuował wysiłki Jarosława Kaczyńskiego na rzecz bezpieczeństwa

2022-07-06 16:31 aktualizacja: 2022-07-06, 16:31
Wicepremier Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wicepremier Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Kontynuację wysiłków podjętych przez Jarosława Kaczyńskiego jako przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych zapowiedział w środę obecny szef Komitetu, wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

Błaszczak podkreślił też koordynację działań będących w kompetencjach MON, MSZ, MSWiA i Ministerstwa Sprawiedliwości, których szefowie są członkami Komitetu.

"Będę kontynuował to wszystko, co zostało rozpoczęte"

"Będę kontynuował to wszystko, co zostało rozpoczęte, kiedy przewodniczącym Komitetu był premier Jarosław Kaczyński" – powiedział Błaszczak w środę po pierwszym posiedzeniu komitetu, któremu przewodniczył.

"Cele się nie zmieniają, będę kontynuował wysiłki, żeby stworzyć system bezpieczeństwa naszej ojczyzny, nie tylko z punktu widzenia ministra obrony narodowej, ale także ministra spraw wewnętrznych i administracji, ministra spraw zagranicznych i ministra sprawiedliwości" – dodał szef MON.

"Będziemy intensywnie wzmacniać zdolności obronne RP, mając świadomość zagrożeń ze względu na wojnę która toczy się za naszą wschodnią granicą, i na zagrożenia związane z dezinformacją, z aktywnością godzącą w podstawy bezpieczeństwa RP" – zadeklarował wicepremier.

Zwrócił uwagę na doświadczenie, które zdobył będąc wcześniej szefem MSWiA.

"Sprawa zasadnicza to opiniowanie aktów prawnych"

Zaznaczył, że przedmiotem uwagi Komitetu jest także cyberbezpieczeństwo. "Sprawa zasadnicza to opiniowanie aktów prawnych" – powiedział Błaszczak.

Przypomniał, że Komitet opiniował projekt ustawy o obronie ojczyzny i przygotowany przez resort spraw wewnętrznych projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Wicepremier zapowiedział, że kolejne akty prawne będą uzgadniane w ramach Komitetu.

Błaszczak zwrócił uwagę, że Komitet ma "bezpośrednią łączność" z prezydentem, który jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, a w pracach Komitetu uczestniczy szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent Andrzej Duda mianował Błaszczaka na stanowisko wicepremiera i przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego 22 czerwca. (PAP)
gn/