Pierwsze dostawy gazu przez Baltic Pipe od października

2022-07-06 17:41 aktualizacja: 2022-07-06, 20:41
W Oslo odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z norweskim ministrem przemysłu naftowego i energii Terje Aaslandem. Fot. TT/MKiŚ
W Oslo odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z norweskim ministrem przemysłu naftowego i energii Terje Aaslandem. Fot. TT/MKiŚ
W Oslo odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z norweskim ministrem przemysłu naftowego i energii Terje Aaslandem - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rozmawiano o roli norweskiego gazu w bezpieczeństwie energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej.

Podczas spotkania z Terje Aaslandem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że "norweski gaz jest ważny dla utrzymania stabilności energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, a także na Ukrainie, która mogłaby odbierać takie dostawy przez Polskę".

Bezpieczeństwo energetyczne w Europie

Anna Moskwa "zaznaczyła, że Polska docenia dotychczasowe strategiczne partnerstwo z Norwegią w zakresie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego w Europie w tym w obszarze dostaw i wydobycia ropy i gazu. Podkreśliła jednocześnie znaczenie bardzo dobrej współpracy z Norwegią w zakresie wykorzystania Funduszy Norweskich, które są ważnym narzędziem finansowania transformacji energetycznej w Polsce, oraz w obszarze morskiej energetyki wiatrowej" - wskazano w ministerialnym komunikacie.

"Norwegia jest stabilnym i wiarygodnym partnerem w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale także szerszego regionu środkowoeuropejskiego. Może to napędzać naszą transformację energetyczną oraz wpływać na zmniejszenie emisji przez europejskie gospodarki" - powiedziała cytowana w informacji Moskwa.

"Projekt Baltic Pipe to najlepszy dowód ogromnej wagi naszych dwustronnych relacji"

W jej ocenie "projekt Baltic Pipe to najlepszy dowód ogromnej wagi naszych dwustronnych relacji" - napisano. "Dostawy pierwszych ilości norweskiego gazu przez Baltic Pipe do Polski będą możliwe zgodnie z pierwotnymi planami, począwszy od października 2022 r." - przypomniał resort. "Od wielu lat przygotowywaliśmy się do rezygnacji z importu rosyjskiego gazu. Jednocześnie w pełni popieramy ideę embarga na rosyjski surowiec i jeszcze szybszego zakończenia importu na poziomie Unii Europejskiej" - mówiła w środę Moskwa.

"Podczas spotkania minister (Anna Moskwa - PAP) zwróciła także uwagę na znaczenie morskiej energetyki wiatrowej dla polskiej transformacji energetycznej. W jej opinii, biorąc pod uwagę obecne napięcia geopolityczne związane z rosyjską inwazją na Ukrainę, współpraca w zakresie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego w regionie, dywersyfikacja źródeł dostaw oraz technologii w naszym miksie energetycznym ma dla nas fundamentalne znaczenie i odgrywa istotną rolę w utrzymaniu stabilności energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, a także na Ukrainie" - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. (PAP)

autorka: Ewa Nehring
gn/