Fogiel dla PAP o podwyżce stóp procentowych: RPP korzysta z narzędzi, którymi dysponuje

2022-07-07 18:27 aktualizacja: 2022-07-08, 10:39
Rzecznik PiS Radosław Fogiel Fot. PAP/Tomasz Gzell
Rzecznik PiS Radosław Fogiel Fot. PAP/Tomasz Gzell
RPP korzysta z narzędzi, którymi dysponuje i podwyższa stopy procentowe, co jest praktyką powszechnie przyjętą w sytuacji inflacyjnej; wysoka inflacja w głównej mierze jest efektem inwazji Rosji na Ukrainę - powiedział PAP rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła do 6,5 proc. – podał NBP w czwartkowym komunikacie. Podwyżka stóp jest 10. z rzędu w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, który rozpoczął się w październiku ub.r.

Przedstawiciele opozycji od dłuższego czasu krytykują politykę szefa NBP Adama Glapińskiego i podwyżki stóp, które przekładają się na rosnące raty kredytów.

"RPP korzysta z narzędzi, którymi dysponuje i podwyższa stopy, co jest praktyką powszechnie przyjętą w sytuacji inflacyjnej" - wskazał Fogiel.

Przypomniał też, że inflacja nie jest wyłącznie problemem Polski, ale również innych krajów na świecie, które notują rekordowe wzrosty cen. "Wiadomo, i nie jest to wyłącznie nasza ocena, że za wysoką inflację odpowiada w głównej mierze Władimir Putin i inwazja Rosji na Ukrainę, co przekłada się między innymi na wysokie ceny paliw. Wzrost cen jest też konsekwencją pandemii Covid-19" - powiedział rzecznik PiS.

Fogiel dodał, że rząd PiS stara się niwelować skutki wzrostu cen i wskazał na wprowadzoną tarczę antyinflacyjną, która ma być przedłużona do końca października.

"W ramach tarcz antyinflacyjnych obniżyliśmy VAT na żywność do 0 procent, na paliwa z 23 do 8 procent, obniżyliśmy VAT na energię, a także obniżyliśmy akcyzę" –  wyliczał. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

mar/