Komisarz UE: liczba Ukraińców wjeżdżających do Unii Europejskiej wraca do poziomu sprzed wojny

2022-07-11 11:22 aktualizacja: 2022-07-11, 13:29
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym, do UE uciekło ponad 6 mln Ukraińców. Fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym, do UE uciekło ponad 6 mln Ukraińców. Fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV
Liczba Ukraińców przekraczających granice krajów Unii Europejskiej powróciła do poziomu sprzed inwazji Rosji na ten kraj – poinformowała w poniedziałek unijna komisarz ds. migracji Ylva Johansson.

„Jeśli chodzi o przepływ uchodźców, sytuacja jest teraz stabilna. Na przejściach między UE a Ukrainą liczby są na poziomie przedwojennym, przed COVID, więc wracamy do normalnej liczby ludzi przekraczających granice” - powiedziała komisarz dziennikarzom.

Johansson dodała, że obecnie taka sama liczba osób opuszcza Ukrainę, jak i wjeżdża do niej z terytorium UE.

„Przewiduję, że wielu Ukraińców w UE podejmie decyzję (o swojej przyszłości – PAP) przed rozpoczęciem roku szkolnego: gdzie go rozpocząć, w państwie członkowskim UE czy wrócić na Ukrainę” – powiedziała.

Johansson przekazała, że Czechy są krajem o największej liczbie ukraińskich uchodźców w przeliczeniu na mieszkańca, a za nimi plasują się Polska, Estonia, Litwa, Bułgaria i Łotwa.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym, do UE uciekło ponad 6 mln Ukraińców – wskazuje Reuters powołując się na dane agencji straży granicznej Frontex. W poniedziałek na spotkaniu w Pradze ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE omawiają konsekwencje wojny na Ukrainie dla UE.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

an/