Lokalne władze: rosyjscy okupanci traktują mieszkańców Melitopola jak żywą tarczę

2022-07-21 08:35 aktualizacja: 2022-07-21, 12:55
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA
Rosyjskie okupacyjne władze w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy utrudniają cywilom wyjazd z Melitopola; wróg traktuje mieszkańców miasta jak żywą tarczę, zabezpieczając się w ten sposób przed planowaną kontrofensywą ukraińskich wojsk - powiadomił w czwartek lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

W mieście pozostało około 60 tys. mieszkańców. Wielu z nich chciałoby stamtąd wyjechać na tereny kontrolowane przez ukraińskie władze, ale Rosjanie "prawie nikogo nie wypuszczają" - oznajmił Fedorow, cytowany przez agencję UNIAN. "Nieopodal Wasylówki (na trasie pomiędzy Melitopolem i Zaporożem - PAP) oczekuje ponad 700 cywilnych samochodów. Ludzie próbowali się ewakuować, lecz okupanci ich zatrzymali" - relacjonował mer.

Samorządowiec przekazał doniesienia, że najeźdźcy "jednego dnia przepuszczają cztery auta, a innego 70". Żądają również łapówek za przejazd poza kolejnością. "Kosztuje to od 100 do 500 dolarów. (Rosjanie) przeprowadzają dokładne rewizje, zabierają (ludziom) ich rzeczy, kosztowności" - poinformował Fedorow.

11 lipca minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Times", że prezydent kraju Wołodymyr Zełenski nakazał ukraińskiemu wojsku odzyskać okupowane obszary w rejonie Morza Czarnego, które są kluczowe dla gospodarki państwa.

Melitopol jest kontrolowany przez siły wroga od pierwszych dni marca. Przed rosyjską inwazją miasto liczyło około 150 tys. mieszkańców. (PAP)

kgr/