Hiszpania i Portugalia odrzuciły propozycję KE, by ograniczyć konsumpcję gazu ziemnego

2022-07-21 12:31 aktualizacja: 2022-07-21, 14:11
Kopalnia ropy naftowej i gazu, Fot. PAP/Lech Muszyński
Kopalnia ropy naftowej i gazu, Fot. PAP/Lech Muszyński
Rządy Hiszpanii i Portugalii odrzuciły w czwartek propozycję Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia zużycia gazu ziemnego z powodu kryzysu energetycznego i groźby odcięcia dostaw tego surowca z Rosji. Władze KE wezwały w środę państwa członkowskie UE do ograniczenia konsumpcji gazu o 15 proc.

W porannej rozmowie z rozgłośnią Cadena SER minister ds. ekologii i demografii Teresa Ribera zapowiedziała, że władze Hiszpanii nie będą zmuszać obywateli do “ustawienia termostatów na określony poziom”.

“Będziemy ich prosić, ale nie będziemy nikogo zmuszać do oszczędzania i do (większej - PAP) efektywności energetycznej”, stwierdziła Ribera.

Minister zaznaczyła, że przedstawiony w środę przez KE plan redukcji gazu o 15 proc. przez członków UE w okresie pomiędzy sierpniem 2022 r. a marcem 2023 r. nie był z rządem Hiszpanii wcześniej konsultowany.

Propozycja KE w czwartek została odrzucona również przez portugalski rząd. “Jesteśmy jej całkowicie przeciwni”, powiedział sekretarz stanu ds. środowiska i energii Joao Galamba w rozmowie z tygodnikiem “Expresso”.

Polityk dodał, że władze Portugalii nie zamierzają wdrażać planu KE, “aby nie pozbawić kraju energii elektrycznej”.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

kw/