Pożary w Portugalii. Policja ujęła 60 podpalaczy

2022-07-28 15:40 aktualizacja: 2022-07-28, 17:12
Strażacy walczą z pożarem lasu w Sintra pod Lizboną Fot. MANUEL DE ALMEIDA/PAP/EPA
Strażacy walczą z pożarem lasu w Sintra pod Lizboną Fot. MANUEL DE ALMEIDA/PAP/EPA
Portugalska policja zatrzymała w tym roku 60 podpalaczy - poinformowała w środę Komenda Główna Policji w Lizbonie. Są oni, jak wynika z policyjnych statystyk, odpowiedzialni za kilkaset pożarów lasów i łąk na terenie całego kraju.

Większość z zatrzymanych podpalaczy zostało ujętych podczas podkładania ognia w czasie sezonu wakacyjnego, kiedy w Portugalii utrzymują się temperatury powyżej 30 st. C, ułatwiające przemieszczanie się ognia.

W środowym komunikacie przekazanym mediom władze portugalskiej policji podały, że w dystrykcie Braga, na północnym zachodzie kraju, funkcjonariusze zatrzymali 45-letnią kobietę, której zarzuca się podłożenie ognia w 11 miejscach rozmaitych kompleksów leśnych.

Służby sprecyzowały, że kobieta z "zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi" podpaliła też jedną z nieruchomości w regionie.

Z kolei innym mieście północno-zachodniej Portugalii, Ponte de Lima, zatrzymany został 27-letni mężczyzna, któremu zarzuca się podłożenie od czerwca ognia w co najmniej 16 miejscach na terenie kraju. Podpalacz przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Podczas przesłuchania stwierdził, że głównym motywem do podkładania ognia był widok palącego się terenu.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

mar/