Adoptowana córka Angliny Jolie i Brada Pitta wybiera się do prestiżowego żeńskiego college’u

2022-08-02 18:39 aktualizacja: 2022-08-02, 18:44
 Zahara Marley Jolie-Pitt, Angelina Jolie,  Shiloh Jolie-Pitt. Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTAC
Zahara Marley Jolie-Pitt, Angelina Jolie, Shiloh Jolie-Pitt. Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTAC
17-letnia Zahara Jolie-Pitt niedługo rozpocznie nowy ważny etap w swoim życiu. Adoptowana pociecha gwiazdorskiej pary tej jesieni rozpocznie naukę w mieszczącym się w Atlancie Kolegium sztuk wyzwolonych Spelman College. Placówka należy do grupy uczelni i szkół wyższych, które powstały w odpowiedzi na wprowadzenie w Stanach Zjednoczonych segregacji rasowej. „To bardzo szczególne miejsce, dlatego to wielki zaszczyt mieć członka rodziny, który jest uczniem Spelmana” – pochwaliła się dumna mama.

Angelina Jolie opublikowała na Instagramie post, w którym podzieliła się z fanami ważną dla jej rodziny nowiną. 17-letnia córka gwiazdy wkrótce wyjedzie do Atlanty, by rozpocząć naukę w mieszczącym się tam prestiżowym żeńskim college’u. „Zahara i jej siostry ze Spelmana! Gratuluję wszystkim uczennicom, które w tym roku zaczną się tu uczyć. To bardzo szczególne miejsce, dlatego to wielki zaszczyt mieć członka rodziny, który jest uczniem Spelmana” – wyjawiła Jolie w podpisie fotografii, na której jej pociecha pozuje uśmiechnięta w towarzystwie nowych koleżanek. 

Kolegium sztuk wyzwolonych Spelman College to placówka należąca do HBCU (Historically Black Colleges and Universities) – grupy uczelni i szkół wyższych, które powstały w odpowiedzi na wprowadzenie w Stanach Zjednoczonych segregacji rasowej. Powołane wówczas do życia instytucje szkolnictwa wyższego miały ułatwić afroamerykańskiej młodzieży dostęp do edukacji. Zahara pochodzi z Etiopii – Jolie i Pitt adoptowali ją w 2005 roku, gdy miała sześć miesięcy. 

Fani entuzjastycznie przyjęli post aktorki. „To, że posłałaś córkę do Spelmana sprawia, że kocham cię jeszcze bardziej” – skomentowała wpis gwiazdy jedna z użytkowniczek serwisu. „Zawsze podziwiałam to, w jaki sposób wychowujesz swoje dzieci, zwłaszcza te adoptowane” – dodała inna. Gwiazdorska para, która rozwiodła się trzy lata temu i wciąż toczy walkę o opiekę nad dziećmi, wychowuje jeszcze piątkę pociech – urodzonego w Kambodży Madoxa, pochodzącego z Wietnamu Paxa Thiena, a także biologiczną córkę Shiloh oraz bliźniaki Knoxa i Vivienne. Najstarszy syn Jolie i Pitta w 2019 roku rozpoczął studia na Yonsei University w Seulu, który uznawany jest za jedną z trzech najlepszych uczelni w Korei Południowej. 

W jednym z wcześniejszych wywiadów Jolie wyznała, że bardzo ważne jest dla niej to, by Zahara i jej bracia dorastali w duchu szacunku dla swoich korzeni. Aktorka podkreśliła, że wychowywanie dzieci o kolorze skóry innym niż biały tym boleśniej uświadomiło jej skalę systemowego rasizmu w USA. „Czymś doprawdy nie do zniesienia jest świadomość, że ten system chroni mnie, białą kobietę, ale nie chroni już mojej córki, synów i wielu innych ludzi w tym kraju. Musimy wywierać nacisk na polityków i zacząć działać, by zakończyć erę niesprawiedliwości” – zaznaczyła laureatka Oscara. (PAP life) 

kgr/