Donald Trump żąda zlikwidowania ministerstwa edukacji

2022-08-07 14:08 aktualizacja: 2022-08-07, 14:30
Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE
Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE
Były amerykański prezydent Donald Trump zaapelował o zlikwidowania ministerstwa edukacji w związku z kontrowersjami dotyczącymi edukacji seksualnej w szkołach - poinformowała w niedzielę niemiecka agencja DPA.

"Powinniśmy zlikwidować Departament Edukacji" - powiedział Trump w sobotę na konferencji prawicowych konserwatystów w Dallas, w amerykańskim stanie Teksas. W całym kraju - stwierdził były prezydent - muszą obowiązywać surowe zakazy nauczania "nieodpowiednich" treści dzieci w szkołach.

Publiczność zareagowała na tą wypowiedź burzą oklasków. "Żaden nauczyciel nie powinien mieć prawa uczyć naszych dzieci o osobach transpłciowych bez zgody rodziców" - powiedział Trump.

Partia Republikańska, jak zaznacza niemiecka DPA, w ostatnim czasie w wielu stanach forsowała ograniczenie praw społeczności LGBTQI (ang.oznacza lesbijki, gejów, osoby biseksualne, trans, queer i intersex - PAP)

Krytykowane prawo szkolne stanu Floryda zakazuje wykładania przedmiotów na temat "orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej" od przedszkola do trzeciej klasy i ogranicza je dla starszych uczniów.

Trump przemawiał - podobnie jak w przeszłości - jako główny mówca na "Conservative Political Action Conference". Jest to rodzaj punkt zbornego dla zwolenników Trumpa, religijnej prawicy i zwolenników teorii spiskowych - przypomnia DPA.

W czasie wystąpienia Trump spekulował na temat ubiegania się o urząd prezydenta w wyborach w 2024 roku, jednocześnie nie ogłaszając swojej kandydatury.(PAP)

mmi/