Konflikt między Izraelem i Palestyńskim Islamskim Dżihadem. Kiedy dojdzie do zawieszenia broni?

2022-08-07 16:16 aktualizacja: 2022-08-08, 06:54
Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Władze Izraela i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu uzgodniły dzięki mediacji Egiptu zawieszenie broni, które ma wejść w życie w niedzielę wieczorem - podała agencja Reutera, powołując się na źródła egipskie.

Według tych źródeł Izrael zgodził się na rozejm zaproponowany przez Egipt, a biorący udział w rozmowach urzędnik palestyński wskazał, że zawieszenie broni wejdzie w życie o godzinie 22.00 czasu lokalnego (godz. 21.00 w Polsce).

Dotychczas żadna ze stron nie potwierdziła jednak oficjalnie tych uzgodnień.

Izraelskie siły zbrojne poinformowały w sobotę, że od piątku organizacja Palestyński Islamski Dżihad wystrzeliła ze Strefy Gazy w kierunku Izraela około 200 rakiet w odwecie za zabicie jednego z jej przywódców, Taisira al-Dżabariego. W wyniku izraelskich kontrataków zginęło co najmniej 14 Palestyńczyków, a 110 osób zostało rannych. Wspierany przez Iran Palestyński Islamski Dżihad jest uznawany przez USA, Izrael i szereg innych krajów za organizację terrorystyczną. W sobotę wieczorem zginął w izraelskim ataku kolejny przywódca tej organizacji Chaled Mansur. (PAP)

kgr/