Nawałnice, burze i ulewy nad Polską

2022-08-16 20:00 aktualizacja: 2022-08-17, 07:26
Burze i ulewy nad Polską Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Burze i ulewy nad Polską Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Połamane drzewa, zalane ulice i piwnice, to skutki nawałnicy, która przeszła nad Pomorskiem oraz województwem kujawsko-pomorskim. Strażacy interweniowali ponad 200 razy

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku Łukasz Płusa, odnotowaliśmy  do godz. 18.30 103 interwencje w związku z nawałnicami, które przeszły przez województwo pomorskie. "Strażacy wyjeżdżali do wypompowania wody z zalanych piwnic, ulic i połamanych drzew" - dodał Płusa.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w pow. wejherowskim - 28, bytowskim - 13, Gdańsku - 11, kartuskim - 10 oraz kościerskim - 7. Na skutek ulewy w Gdańsku kierowcy mieli kłopoty z przejazdem kilkoma ulicami, które zalała woda.

Z dużymi utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się też kierowcy na Obwodnicy Trójmiasta po zderzeniu dwóch samochodów w Karczemkach na trasie w kierunku Łodzi. 

170 zgłoszeń w woj. kujawsko-pomorskim

Burze i ulewy przeszły we wtorkowe popołudnie nad woj. kujawsko-pomorskim. Straż Pożarna otrzymała ok. 170 zgłoszeń. Chodziło głównie o zalane piwnice i garaże. Nikt nie został ranny.

Ulewne deszcze i nawałnice przechodziły głównie nad powiatami toruńskim i bydgoskim, a także Inowrocławiem.

"Wpłynęło ok. 170 zgłoszeń o zalaniu piwnic, budynków, pojazdów i garaży. Sytuacja się jednak normalizuje. Front burzowy przeszedł już nad regionem. Wygląda na to, że pogoda się poprawia" - poinformował PAP dyżurny operacyjny Komendy Wojewódzkiej PSP.

Dodał, że część zgłoszeń dotyczyła też zalanych ulic, ale woda sukcesywnie z nich spływała. "Nikt nie został ranny. Nie było na szczęście poważniejszych i bardzo groźnych sytuacji" - poinformował dyżurny. (PAP)

autorzy: Tomasz Więcławski, Krzysztof Wójcik

mar/