Szefowa francuskiego Komitetu Monitorowania i Przewidywania Zagrożeń Zdrowia: pandemia nie jest za nami

2022-08-17 11:14 aktualizacja: 2022-08-17, 11:26
Fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
Fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
Pandemia Covid-19 nie jest za nami, a koronawirus będzie jesienią krążyć silniej we Francji - ostrzegła szefowa Komitetu Monitorowania i Przewidywania Zagrożeń Zdrowia, profesor immunologii Brigitte Autran, w środowym wydaniu dziennika „Le Parisien”.

"Prawie pewne jest, że jesienią będzie kolejna fala zachorowań" – powiedziała Autran, powołana na przewodniczącą Komitetu Monitorowania i Przewidywania Zagrożeń Zdrowa, który zastąpił Radę Naukową przy premierze Francji.

„Musimy nauczyć się żyć z koronawirusem (…), niestety wciąż jest zbyt wiele osób nieszczepionych lub niezaszczepionych powtórnie” – podkreśliła ekspertka. Komisja doradzi rządowi, aby poszerzył dostęp do leków i szczepionek – zapowiedziała prof. Autran.

We Francji z dniem 1 sierpnia skończył się stan zagrożenia związanego z pandemią, co oznacza, że bez decyzji parlamentu nie wolno jest wprowadzać ponownie restrykcji sanitarnych ani obowiązku posiadania paszportu covidowego.

Przedłużone zostało jednak do 30 czerwca 2023 roku działanie systemu informacji o zakażeniach oraz, do 31 marca 2023 roku, systemu Contact Covid odpowiedzialnego za śledzenie przypadków infekcji oraz osób, które kontaktowały się z zakażonymi.

Noszenie masek nie jest już we Francji obowiązkowe, ale rząd nadal zdecydowanie zaleca używanie ich z miejscach publicznych zamkniętych i w transporcie publicznym.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

mmi/