Wołodymyr Zełenski: wizyta prezydenta Turcji to mocny sygnał wsparcia od silnego kraju

2022-08-18 19:42 aktualizacja: 2022-08-19, 08:29
Prezydent Zełenski: wizyta prezydenta Turcji to mocny sygnał wsparcia od silnego kraju. Fot. president.gov.ua
Prezydent Zełenski: wizyta prezydenta Turcji to mocny sygnał wsparcia od silnego kraju. Fot. president.gov.ua
Wizyta prezydenta Turcji, to mocny sygnał wsparcia ze strony silnego kraju – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski po rozmowach we Lwowie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Wśród tematów spotkania były eksport ukraińskiego zboża, szantaż jądrowy Rosji i dwustronna współpraca wojskowa.

„Podczas spotkania we Lwowie omówiliśmy z Recepem Tayyipem Erdoganem możliwość ulepszenia inicjatywy eksportu ukraińskiego zboża (w warunkach wojskowej blokady portów ukraińskich przez wojska rosyjskie- PAP), sytuację wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, szantaż jądrowy ze strony okupantów, kradzież przez Rosję zboża na wielką skalę na terytoriach tymczasowo okupowanych” – powiadomił Zełenski w Telegramie w czwartek. Jeszcze jednym tematem rozmów była współpraca w dziedzinie obronności.

„Jestem przekonany, że dalsze poszerzanie współpracy pomiędzy Ukrainą i Turcją umocni obie strony” – dodał ukraiński prezydent.

 

W czwartek z wizytą we Lwowie na zachodzie Ukrainy przebywa także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Jak podaje agencja Interfax-Ukraina Zełenski podkreślił wiodącą rolę Turcji i w szczególności Erdogana w uruchomieniu inicjatywy eksportu ukraińskiego zboża w warunkach wojskowej blokady przez Rosję portów na południu Ukrainy.

W lipcu przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie, które gwarantują bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego).

Rosja powinna niezwłocznie wyprowadzić swoje wojska z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej” – podkreślił Zełenski, wskazując, że sytuacja w okupowanej przez wojska rosyjskie siłowni i szantaż nuklearny Moskwy grozi katastrofą dla Ukrainy i całego świata. Rosja utrzymuje na terenie elektrowni i w sąsiadującym z nią Enerhodarze swoje wojska i sprzęt wojskowy. Ostrzeliwują również ten teren, oskarżając o to stronę ukraińską.

Zełenski wyraził nadzieję, że prezydent Turcji weźmie udział w spotkaniu Platformy Krymskiej, które ma się odbyć w formacie online 23 sierpnia. To zainicjowane w ubiegłym roku międzynarodowe forum, dotyczące deokupacji Krymu. Rosja nielegalnie zaanektowała Krym, część ukraińskiego terytorium, w marcu 2014 r. PAP.

just/ mal/
gn/