Wojewoda zachodniopomorski: poleciłem uruchomić pompy do napowietrzenia wody

2022-08-20 13:34 aktualizacja: 2022-08-20, 18:58
Strażacy podczas akcji na Odrze, Fot. PAP/Jerzy Muszyński
Strażacy podczas akcji na Odrze, Fot. PAP/Jerzy Muszyński
W Odrze, gdzie kilka dni temu usuwane były śnięte ryby, pojawiły się żywe ryby, jednak bardzo wiele pływa przy powierzchni ze względu na brak tlenu w wodzie - przekazał w sobotę wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Jak potem poinformował, polecił Komendzie Wojewódzkiej PSP w Szczecinie uruchomić pompy do napowietrzenia wody.

"Ratujemy ryby przed przyduchą! Poleciłem Komendzie Wojewódzkiej PSP w Szczecinie uruchomić pompy do napowietrzenia wody tam, gdzie to możliwe. Jestem w kontakcie z wędkarzami koordynującymi akcję. Typujemy lokalizację. Pierwsze pompy zadysponowałem do Siadła Dolnego. Kolejne wyruszą niebawem!" - napisał w sobotę na Twitterze wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Jak podał wcześniej, w Odrze, w miejscach, gdzie kilka dni temu usuwane były śnięte ryby, pojawiły się żywe ryby, jednak bardzo wiele pływa przy powierzchni ze względu na brak tlenu w wodzie.

Podał też zawartość tlenu w wodzie po porannych pomiarach: w Widuchowej to 4,22 mg/l, w okolicach niemieckiego Mescherin - 0,73 mg/l, w Radziszewie 0,95 mg/l, w Szczecinie przy Moście Cłowym 0,76 mg/l, a przy Moście Długim 1,58 mg/l. Minimalna wartość tlenu, umożliwiająca rybom normalne bytowanie to 4,0 mg/l.

Jak z kolei przekazał rzecznik wojewody Michał Ruczyński, zawartość tlenu w wodzie zmierzona na cieśninie Orli Przesmyk, łączącej Przekop Mieleński z jeziorem Dąbie to 4,99 mg/l, a w Stepnicy na Zalewie Szczecińskim - 6,3 mg/l. Wskazał, że minimalna wartość tlenu, umożliwiająca rybom normalne bytowanie to 4,0 mg/l.

Autorka: Elżbieta Bielecka

kw/