Wiceszef MSZ: nie postulujemy, aby żadna wiza nie została wydana żadnemu Rosjaninowi

2022-08-23 19:38 aktualizacja: 2022-08-24, 07:44
Szymon Szynkowski vel Sęk, Fot. PAP/Leszek Szymański
Szymon Szynkowski vel Sęk, Fot. PAP/Leszek Szymański
Nie postulujemy, aby żadna wiza nie została wydana żadnemu Rosjaninowi; ani Polska, ani żaden z krajów bałtyckich nie opowiadają się za totalnym zakazem wydawania wiz - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Wyjaśnił, że chodzi o niewydawanie "klasycznych wiz turystycznych".

"Powinna być wprowadzona bardziej restrykcyjna polityka wizowa na poziomie unijnym, ale to nie znaczy i chcę to jasno powiedzieć, że postulujemy, żeby żadna wiza nie została wydana żadnemu Rosjaninowi" - powiedział we wtorek Szynkowski vel Sęk w TVP Info.

Jak wskazał "są opozycjoniści rosyjscy, którzy sprzeciwiają się Kremlowi i im wydawane są przez Polskę wizy humanitarne, oczywiście po gruntownym sprawdzeniu". "Są posiadacze Kart Polaka, czyli osoby z polskimi korzeniami, które także nie wspierają reżimu Putina i również tym osobom są wydawane wizy".

"Natomiast chodzi o to, aby poza tymi wyjątkami, kilkoma kategoriami wyjątków, ale one nie są liczne, tych wiz nie wydaliśmy wiele po 24 lutego, nie wydawano takich klasycznych wiz turystycznych, wiz umożliwiających oligarchom, czy też współpracownikom reżimu, wypoczywanie w Paryżu, Rzymie czy na Wyspach Kanaryjskich. To jest po prostu niemoralne i powinniśmy ten proceder jak najszybciej ukrócić" - mówił wiceszef MSZ.

Były szef MSZ i MON, europoseł PO Radosław Sikorski napisał w sobotę na Twitterze, że jest "przeciwko totalnemu zakazowi wydawania wiz Rosjanom ponieważ: odpowiedzialność zbiorowa jest nieetyczna i kontrproduktywna; antyputinowscy Rosjanie usłyszą, że mamy ich w nosie; Putin dostanie argument, że to rusofobia". Jego zdaniem "formularze wizowe powinny być rozszerzone o historię zatrudnienia oraz o deklaracje nieodnoszenia korzyści z autorytarnego reżimu oraz agresji na Ukrainę". Sikorski zaproponował też, "w przypadku kłamstwa, wykluczenie ze strefy Schengen na 10 lat". Według niego "urzędnicy konsularni mogliby sprawdzać aktywność kandydatów do wjazdu w mediach społecznościowych".

Szef PO Donald Tusk ocenił w niedzielę, że "zakazanie wszystkim Rosjanom wyjazdu do naszych krajów europejskich byłoby jakąś formą odpowiedzialności zbiorowej" oraz zaapelował o bardziej precyzyjną akcję wizową, która nie skrzywdzi nielicznych Rosjan będących w opozycji do rządu, a którzy mogliby chcieć uciec z kraju w obawie przed represjami.

"Jestem zaskoczony, że były szef polskiej dyplomacji mówi o postulacie, który w istocie nie pada, bo ani Polska, ani żaden z krajów bałtyckich nie opowiadają się za totalnym zakazem wydawania wiz. To byłoby nieracjonalne. Wizy humanitarne, czy wizy w szczególnych przypadkach, będą mogły być wydawane i powinny móc być wydawane" - skomentował wpisy Sikorskiego Szynkowski vel Sęk. Wiceminister dodał, że "nie powinny móc być wydawane klasyczne wizy turystyczne". (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

kw/