Rośnie napięcie między Indiami a Pakistanem. Powodem przypadkowe odpalenie rakiety

2022-08-24 16:07 aktualizacja: 2022-08-24, 22:36
Pocisk wystrzelony 9 marca przeleciał 124 km w pakistańskiej przestrzeni powietrznej. Fot. fot. PAP/EPA/KCNA (zdjęcie ilustracyjne)
Pocisk wystrzelony 9 marca przeleciał 124 km w pakistańskiej przestrzeni powietrznej. Fot. fot. PAP/EPA/KCNA (zdjęcie ilustracyjne)
Rząd Indii zwolnił trzech wysokich rangą oficerów sił powietrznych odpowiedzialnych za przypadkowe odpalenie pocisku rakietowego w kierunku Pakistanu 9 marca – poinformowała w środę stacja BBC.

Indyjskie Siły Powietrzne napisały we wtorkowym oświadczeniu, że w wyniku śledztwa wykryto „odstępstwo od standardowej procedury operacyjnej”, co doprowadziło do przypadkowego wystrzelenia rosyjsko-indyjskiego pocisku manewrującego BrahMos, zdolnego do przenoszenia ładunku nuklearnego.

Rząd indyjski tłumaczył wcześniej, że powodem "wielce niefortunnego" incydentu była „usterka techniczna” podczas rutynowych prac konserwacyjnych. Władze Pakistanu ostrzegły wówczas rząd w Delhi, aby „był świadomy konsekwencji tego zaniedbania” oraz nie dopuścił do jego powtórzenia. Domagał się również ujawnienia wyników śledztwa w tej sprawie.

Pocisk przeleciał 124 km w pakistańskiej przestrzeni powietrznej

Pocisk wystrzelony 9 marca przeleciał 124 km w pakistańskiej przestrzeni powietrznej. Incydent wywołał wzrost napięć pomiędzy dwoma krajami posiadającymi broń nuklearną.

„Lot tego obiektu zagroził wielu krajowym i międzynarodowym lotom pasażerskim w przestrzeni powietrznej Indii i Pakistanu, jak również ludziom i ich mieniu na ziemi” – powiedział w marcu generał Babar Iftikhar, rzecznik pakistańskiej armii.

Konflikt pomiędzy Indiami i Pakistanem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie podzielone zostały na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu; od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru. (PAP)

gn/

TEMATY: