Scheuring-Wielgus: zgłaszam 15 zawiadomień w sprawie tuszowania pedofilii przez biskupów

2022-08-26 13:48 aktualizacja: 2022-08-26, 15:54
Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus Fot. PAP/Tomasz Gzell
Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus Fot. PAP/Tomasz Gzell
Zgłaszam 15 zawiadomień do państwowej komisji ds. pedofilii na 19 hierarchów Kościoła katolickiego – powiedziała w piątek posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Zdaniem posłanki hierarchowie ci mieli wiedzę o przypadkach pedofilii wśród podległych im księży i nie zawiadomili o tym organów ścigania.

W trakcie piątkowego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Świeckie Państwo posłanka Scheuring-Wielgus przypomniała, że w 2019 r. wręczyła papieżowi Franciszkowi raport zawierający nazwiska 24 hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce, którzy według niej mieli dopuścić się zaniedbań w wyjaśnianiu przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez podległych im księży.

Poinformowała, że w 2022 r. na opublikowanej przez nią mapie kościelnej pedofilii znalazły się 43 nazwiska polskich hierarchów. "Wśród tych nazwisk mamy 3 kardynałów, 17 arcybiskupów i 23 biskupów" – wymieniła posłanka.

Poinformowała, że w 2021 r. złożyła 32 zawiadomienia do Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 w związku z zaniedbaniami hierarchów Kościoła katolickiego w tej kwestii. "Komisja pochyliła się nad tymi zawiadomieniami i zdecydowała, że należy zawiadomić prokuraturę. Na 32 zawiadomienia 6 jeszcze jest w toku, reszta została umorzona" – powiedziała.

Scheuring-Wielgus przypomniała, że 1 lipca 2022 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę, zgodnie z którą za niezgłoszenie organom ścigania przypadku pedofilii może odpowiadać także osoba, która dowiedziała się o takim czynie pedofilskim przed 13 lipca 2017 r., kiedy weszła w życie nowelizacja uzupełniająca przepis o karach za brak zawiadomienia organów ścigania.

Poinformowała, że w związku z tą uchwałą Sądu Najwyższego wraz z posłanką Agatą Diduszko-Zyglewską złoży w piątek 15 zawiadomień do państwowej komisji ds. pedofilii na 19 hierarchów Kościoła katolickiego. Zdaniem posłanki hierarchowie ci mieli wiedzę o przypadkach pedofilii wśród podległych im księży i nie zawiadomili o tym organów ścigania.

"W naszym zawiadomieniu do państwowej komisji ds. pedofilii powołujemy się nie tylko na uchwałę SN, ale również na art. 18 Kodeksu karnego i art. 72 konstytucji i na art. 572 Kodeksu postępowania cywilnego. Żaden biskup nie może być bezkarny" – stwierdziła.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

mar/