Muzycy z Kijowa. Grają, by pomagać wygrać wojnę

2022-09-10 10:21 aktualizacja: 2022-09-10, 12:14
Impreza Fusion w Kijowie, Fot. PAP/Iryna Hirnyk
Impreza Fusion w Kijowie, Fot. PAP/Iryna Hirnyk
W Kijowie na początku września odbyła się impreza Fusion w miejscowym clubie Closer. Po rozpoczęciu wojny to było już piąte wydarzenie takiego typu. Część środków ze sprzedanych biletów, organizatorzy przekazują na potrzeby ukraińskiego wojska.

Fusion to niezależna społeczność muzyczna z siedzibą w Kijowie. W ciągu dwóch lat istnienia Fusion rozrosło się z wieczorów, na których muzycy zbierali się tylko po to, by grać, do wspólnoty, która organizuje wykłady, pokazy filmowe i reinterpretuje jazz, dzięki czemu staje się on znów modny. 

W mini festiwalu 3-4 września wzięły udział takie zespoły, jak: D’electro, Misha Mendelenko Quintet, Otoy, Zhenya Pugachev Quartet, Macka Kzy (DJ- Set), Fusion Jam, Witness The Fitness (DJ-Set), Hyphen Dash. 

 „Chcieliśmy pomóc naszemu krajowi, szczególnie naszej armii. Aby zebrać środki zorganizowaliśmy Jam session” – mówi PAP.PL jeden z organizatorów Borys Tkaczuk. „Zebraliśmy muzyków, ale dla wielu z nich było to trudne - grać podczas wojny. Z czasem zdali sobie jednak sprawę, że ich muzyka ma wielką wartość dla ludzi i daje im siłę witalną” - twierdzi Borys Tkaczuk, współorganizator Fusion i prowadzący festiwal.

Po 24 lutego wzrosło zainteresowanie muzyką i kulturą ukraińską.

„Przychodzi więcej ludzi, ponieważ rozumieją, że nie mogą tego przegapić. Chcą pomóc Siłom Zbrojnym Ukrainy, ale też odpocząć, posłuchać muzyki, wrócić do życia, a młodzi muzycy chcą podzielić się z odbiorcami swoimi emocjami” – mówi PAP.PL Tkaczyk.

Ukraińska kultura stała się „modna” też w Polsce i Europie. „Wróciłem dziś z koncertu w Berlinie. Ludzie podchodzili do mnie i pytali: o jesteś z Ukrainy? Z entuzjazmem mówili o tym, co się u nas tworzy” – dodaje.

Na Ukrainie powstaje obecnie wiele piosenek związanych z wojną. Jak są odbierane w społeczeństwie?

„Są teraz na czasie, ale z drugiej strony to trochę pasożytowanie na tym temacie. Myślę, że tworząc muzykę nie trzeba się przesadnie przejmować tym, czy utwór jest aktualny i w tematyce wojennej” – podkreśla. „Wojna to wszystko, co teraz mają Ukraińcy, dlatego te piosenki są i będą się pojawiać. Być może są dla kogoś motywacją” – mówi PAP.PL drugi z organizatorów Hryhorij Lozovyj.

Z Kijowa Iryna Hirnyk 
 

TEMATY: