Gdańsk. Rozpoczynają się ćwiczenia obronne "Motława-22"

2022-09-21 12:11 aktualizacja: 2022-09-21, 14:22
Fot. Bartłomiej Nowosielski, Radosław Olczykowski/ Państwowa Straż Pożarna
Fot. Bartłomiej Nowosielski, Radosław Olczykowski/ Państwowa Straż Pożarna
W Gdańsku od środy do czwartku będą prowadzone rutynowe ćwiczenia obronne pod kryptonimem "Motława-22". Ćwiczenia służą sprawdzeniu przygotowanych i przyjętych w mieście procedur dotyczących obrony w sytuacji zagrożenia.

W środę i czwartek w Gdańsku zostaną przeprowadzone ćwiczenia obronne pod kryptonimem "Motława-22". Jak przekazała inspektorka gdańskiego magistratu Paulina Chełmińska, ćwiczenia służą sprawdzeniu przygotowanych i przyjętych w mieście procedur dotyczących obrony w sytuacji zagrożenia. Dzięki temu istniejące procedury bezpieczeństwa mogą być ulepszane.

Starszy inspektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zagrożenia Kryzysowego UM w Gdańsku Piotr Latoszewski w rozmowie z PAP podkreślił, że przez dwa dni ćwiczeń, które będą realizowane na terenie Gdańska, zostaną przeprowadzone trzy epizody.

"Pierwszego dnia zostanie przećwiczony element teoretyczny. Do odpowiednich wydziałów zostaną przesłane wiadomości. Drugiego dnia, przeprowadzona zostanie ewakuacja jednego z domów pomocy społecznej"- tłumaczy.

Podczas ćwiczeń sprawdzone i zrealizowane zostaną zadania wynikające z planu operacyjnego miasta, dotyczącego zadań niezwiązanych z obroną militarną.

"Drogą mailową, poprzez miejskie centrum zarządzania kryzysowego, będą przekazywane sygnały odpowiednim wydziałom dotyczące wykonania poszczególnych zadań. Sygnały przekazywane są jako zaszyfrowana informacja" - podkreśla starszy inspektor.

Klauzula niejawne

Latoszewski zaznacza, że nie może przekazać, jakie zadania będą do wykonania przez urzędników w czasie ćwiczeń "Motława-22", ponieważ są to dane o klauzuli niejawne.

Podaje jednak przykład.

"Do odpowiednich miejskich wydziałów przychodzi informacja, że woda albo węgiel muszą być reglamentowane. Wówczas każdy wydział i spółka w mieście, które są odpowiedzialne za węgiel i wodę muszą wykonać określone zadania" - wyjaśnił.

Drugiego dnia ćwiczeń, czyli w czwartek, zostanie wykonana ewakuacja III stopnia mieszkańców PSM Przymorze i PDS Orunia.

Jak zaznaczył Latoszewski, nikt nie będzie ewakuowany.

"Pod PDS Orunia podjedzie autobus, który będzie niejako odgrywał sytuację ewakuacji. Na miejscu omówimy i sprawdzimy, czy pracownicy są przygotowani ,co w danym punkcie, gdyby doszło do rzeczywistej ewakuacji, należy zrealizować" - tłumaczy.

Wszystkie ćwiczenia będą przygotowane w oparciu o wymyśloną sytuację związaną z zagrożeniem militarnym Gdańska i nie będą odnosiły się do rzeczywistych sytuacji polityczno-militarnych.

Rutynowe ćwiczenia, odbywają się w Gdańsku raz na trzy lata i nie mają związku z aktualną sytuacją geopolityczną. W latach poprzednich ćwiczenia odbywały się pod kryptonimem "Magistrat" oraz "Impas".

"Ćwiczenie, które było realizowane w 2019 r. pod kryptonimem +Impas+ dotyczyło zagrożeń terrorystycznych, zagrożeń związanych z działaniem tzw. grup dywersyjnych, które miały utrudnić funkcjonowanie mieszkańca i utrudnić realizację zadań przez miasto" - tłumaczy Latoszewski

W tegorocznych ćwiczeniach wezmą udział wybrane Wydziały UMG, przedstawiciele Gdańskich Autobusów i Tramwajów, Zarządu Transportu Miejskiego, Domu Pomocy Społecznej Orunia, Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej "Przymorze", Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

mar/