Rosja uwolniła 10 jeńców wojennych dzięki mediacji saudyjskiego księcia Muhammada

2022-09-21 23:00 aktualizacja: 2022-09-21, 23:03
Wśród 10 jeńców wojennych wypuszczonych przez Rosjan dzięki mediacji Arabii Saudyjskiej jest pięciu obywateli Wielkiej Brytanii. Fot. https://www.youtube.com
Wśród 10 jeńców wojennych wypuszczonych przez Rosjan dzięki mediacji Arabii Saudyjskiej jest pięciu obywateli Wielkiej Brytanii. Fot. https://www.youtube.com
Rosja uwolniła w środę 10 jeńców wojennych, pojmanych na Ukrainie; to efekt mediacji saudyjskiego księcia koronnego Muhammada ibn Salmana - poinformowała agencja Reutera, powołując się na saudyjskiego urzędnika państwowego.

Według informacji Rijadu na liście uwolnionych znajdują się obywatele amerykańscy, brytyjscy, szwedzcy, chorwaccy i marokańscy. Wszyscy są już w Arabii Saudyjskiej, dokąd zostali przetransportowani samolotami. 

Premier Truss potwierdza uwolnienie przez Rosjan pięciu brytyjskich jeńców

Wśród 10 jeńców wojennych wypuszczonych przez Rosjan dzięki mediacji Arabii Saudyjskiej jest pięciu obywateli Wielkiej Brytanii - potwierdziła w środę wieczorem premier tego kraju Liz Truss.

"Ogromnie dobra wiadomość, że pięciu obywateli brytyjskich przetrzymywanych (...) we wschodniej Ukrainie zostało bezpiecznie zwróconych, co kończy miesiące niepewności i cierpienia dla nich i ich rodzin" - napisała Truss na Twitterze. Podziękowała też prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu i władzom Arabii Saudyjskiej za pomoc.

"Rosja musi zakończyć bezwzględne wykorzystywanie jeńców wojennych i cywilnych więźniów dla celów politycznych" - dodała.

Wszystkich personaliów uwolnionych oficjalnie jeszcze nie potwierdzono, choć brytyjski minister zdrowia Robert Jenrick powiedział, że jednym z nich jest mieszkaniec jego okręgu wyborczego Aiden Aslin. Był on jednym z dwóch pierwszych Brytyjczyków, którzy dostali się w ręce prorosyjskich separatystów.

28-letni Aslin, tak samo schwytany wraz nim, a później też skazany na karę śmierci 48-letni Shaun Pinner, z racji tego, że od kilku lat mieszkał na Ukrainie, walczył w regularnych siłach zbrojnych tego kraju. Wiadomo też, że później schwytani zostali 22-letni wolontariusz Dylan Healy, 35-letni Andrew Hill, który prawdopodobnie walczył w ukraińskim legionie międzynarodowym i John Harding, który też brał udział w walkach.

Inny brytyjski wolontariusz, Paul Urey, na początku lipca zmarł w areszcie w tzw. Donieckiej Republice Ludowej. (PAP)
gn/