Zbigniew Ziobro o uchyleniu wyroku sądu w sprawie Ariela C.: czy ci z kasty nie oszaleli?

2022-09-22 21:58 aktualizacja: 2022-09-23, 10:58
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro Fot. PAP/Paweł Supernak
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro Fot. PAP/Paweł Supernak
Czy ci z kasty nie oszaleli? Uchylają wyrok na mordercę, bo nie podoba im się sędzia wybrany przez Krajową Radę Sądownictwa - podkreślił szef MS Zbigniew Ziobro, komentując uchylenie wyroku na oskarżonego o zabójstwo Ariela C. przez II instancję ze względu na tryb powołania sędziego I instancji.

Sprawę uchylenia wyroku na oskarżonego o zabójstwo Ariela C. opisała "Rzeczpospolita", której dziennikarze przypomnieli, że Ariel C. zasztyletował kobietę, a następnie wyszedł z mieszkania, pozostawiając bez opieki zaledwie miesięczną dziewczynkę.

Sąd pierwszej instancji skazał go na 16 lat więzienia. Sprawa trafiła następnie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Sąd uchylił wyrok pierwszej instancji, ponieważ wydająca wyrok w I instancji sędzia Agnieszka Brygidyr–Dorosz została "wadliwie powołana" - jej powołanie opiniowała tzw. neoKRS.

Portal wPolityce.pl opublikował treść uzasadnienia postanowienia o uchyleniu wyroku na Ariela C. Z uzasadnienia tego, jak relacjonuje wPolityce.pl, wynika m.in., że powołanie na urząd sędziego "w procedurze prowadzonej z udziałem obecnej KRS jest nieskuteczne, obarczone poważną i nieusuwalną wadą prawną, a nadto wywołuje uzasadnione wątpliwości co do niezawisłości sędziego i wymagane ustawowo cechy nieskazitelnego charakteru".

Do tej informacji odniósł się na Twitterze Zbigniew Ziobro. "Czy ci z kasty nie oszaleli?! Uchylają wyrok na mordercę, bo nie podoba im się sędzia wybrany przez Krajową Radę Sądownictwa?! Czy nie są chorzy z nienawiści, niemoralni i cyniczni?" - podkreślił prokurator generalny.(PAP)

mar/