Niestabilna emocjonalnie córka zabiła matkę? Prokuratura rozpoczyna śledztwo

2022-09-23 09:58 aktualizacja: 2022-09-23, 12:47
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Jeszcze dziś zostanie formalnie wszczęte postępowanie w kierunku zabójstwa kobiety – powiedziała w piątek PAP prokurator rejonowa Bielsko-Biała Północ Anna Zarychta. Zatrzymana została podejrzewana o zbrodnię córka ofiary. Jest obserwowana przez psychiatrów.

W czwartek po południu w jednym z domów prywatnych w Hałcnowie, peryferyjnej dzielnicy Bielska-Białej, policjanci ujawnili zwłoki kobiety w wieku ponad 70 lat. „Na podstawie okoliczności i przesłuchania świadków wytypowano sprawczynię. To 36-letnia córka kobiety. Została zatrzymana” – powiedziała PAP szefowa prokuratury Bielsko-Biała Północ Anna Zarychta.

Ofiara miała masywny uraz głowy. Prokurator zaznaczyła, że naocznych świadków zdarzenia nie ma.

Śledczy jeszcze w czwartek skonsultowali stan zdrowia domniemanej sprawczyni z lekarzami, w tym z psychiatrą. Orzekli oni, że kobieta w tym stanie, w którym jest, nie może być osadzona w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Została przewieziona do szpitala psychiatrycznego.

„W piątek oczekujemy na opinię, czy w ogóle jest zdolna do tego, by uczestniczyć w czynnościach postępowania. Na oddział szpitalny została przewieziona w czwartek wieczorem. Lekarze muszą ją obserwować, żeby cokolwiek powiedzieć. Decyzja zapadnie do godziny 14. w sobotę. Wówczas mija 48 godzin od chwili zatrzymania” – powiedziała prokurator.

Anna Zarychta zaznaczyła, że od opinii lekarzy zależało będzie, czy podejrzewana usłyszy zarzut zabójstwa. „Jeśli uznają, że jest zdolna do udziału w czynnościach, to usłyszy zarzut. Ona musi wiedzieć, co się z nią dzieje. Wszystko zależy zatem od oceny jej stanu zdrowia psychicznego. Mamy nieformalne informacje, że podejrzewana w przeszłości leczyła się psychiatrycznie, ale w tej chwili nie dysponujemy dokumentacją medyczną” – powiedziała. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

kgr/