Kilkudziesięciu oligarchów z Rosji złożyło pozew do TSUE. Chcą obejść sankcje

2022-09-24 18:42 aktualizacja: 2022-09-25, 10:54
Siedziba TSUE w Luksemburgu. Fot. PAP/ EPA/JULIEN WARNAND
Siedziba TSUE w Luksemburgu. Fot. PAP/ EPA/JULIEN WARNAND
Co najmniej pięćdziesięciu rosyjskich oligarchów złożyło pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu o unieważnienie wpisania ich na unijną listę sankcji - informuje w sobotę dziennik „NRC”. Według portalu Politico wśród powodów jest były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz.

Wykreślenie z listy sankcyjnej pozwoliłoby Rosjanom odzyskać dostęp do aktywów przejętych przez kraje europejskie. Jak informuje holenderska gazeta, dotychczas w UE zamrożono ich aktywa o łącznej wartości 13,8 miliarda euro, w tym wille, jachty, prywatne samoloty, konta bankowe i lokaty.

Informacje "NRC" potwierdził rzecznik Trybunału. „Do rozstrzygnięcia pierwszej sprawy minie co najmniej rok” – powiedział, cytowany przez dziennik.

Jak wynika z ustaleń dziennikarzy, o unieważnienie wpisu wystąpili m.in. właściciele upadłego Amsterdam Trade Bank. Politico twierdzi, że ubiega się o to także były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz, założyciel Alfa Banku Michaił Fridman i oligarcha Aliszer Usmanow.

Autor: Andrzej Pawluszek (PAP)

kgr/