Anna Moskwa: domagamy się wprowadzenia limitu cenowego na hurtowe transakcje dotyczące gazu

2022-09-30 09:56 aktualizacja: 2022-09-30, 12:25
 Odwiert gazu w Tuligłowach. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Odwiert gazu w Tuligłowach. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała w Brukseli złożenie wniosku o włączenie maksymalnych cen na gaz do porządku obrad piątkowego posiedzenia ministerialnego w Brukseli. "Ostatnio tę propozycje poparło 15 państw . (...) Mamy większość" - dodała.

W piątek w Brukseli spotykają się ministrowie ds. energii i klimatu.

"Duże rozczarowanie, bo w tej propozycji, która pojawiła się na stole, nie ma nic na temat cen gazu. Ostatnio tę propozycję poparło 15 państw . Pod listem, który wspólnie przygotowaliśmy, jest również 15 państw. (...) Wiele państw nie złożyło swojego podpisu, ale również popiera tę propozycję" - powiedziała Moskwa.

Dodała, że w tej sprawie w piątek rano odbyło się spotkanie. "Liczyliśmy bardzo starannie i mamy większość. Dzisiaj, gdyby (propozycja) znalazła się na stole, maksymalna cena na gaz znalazłaby poparcie większości państw europejskich bez zbędnych dyskusji. Będziemy na początku zgłaszać wniosek formalny o włączenie tego w porządek. Mamy gotowe propozycje" - wyjaśniła minister.

15 państw Unii Europejskiej, w tym Polska, wysłało we wtorek wspólny list do Komisji Europejskiej, w którym domagają się wprowadzenia w UE limitu cenowego na hurtowe transakcje dotyczące gazu.

Pod listem, oprócz Polski, podpisały się: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania.(PAP)

kgr/