Członkowie Rady Europejskiej nie uznają rosyjskiej aneksji terytoriów Ukrainy

2022-09-30 22:33 aktualizacja: 2022-10-01, 11:27
 Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Członkowie Rady Europejskiej, w tym premier Mateusz Morawiecki, wydali oświadczenie w sprawie aneksji przez Rosję obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Wspólnota zdecydowanie odrzuca i jednoznacznie potępia bezprawne działania Rosji i uznaje je za nieważne. Członkowie Rady Europejskiej wezwali także inne państwa i organizacje międzynarodowe do jednoznacznego odrzucenia tej nielegalnej aneksji.

Jednocześnie UE wyraża zdecydowane poparcie dla Ukrainy i zapowiada podjęcie dalszych sankcji. Szef polskiego rządu od początku konfliktu angażuje się we wsparcie Ukrainy także na arenie międzynarodowej. Polska jest zdeterminowana do dalszej współpracy w tym zakresie. Popieramy niezależność, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Oświadczenie członków Rady Europejskiej

„Zdecydowanie odrzucamy i jednoznacznie potępiamy bezprawne zaanektowanie przez Rosję ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Poprzez celowe podważanie ładu międzynarodowego opartego na prawie i jawne łamanie podstawowych praw Ukrainy do niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej – podstawowych zasad zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych i w prawie międzynarodowym – Rosja naraża na szwank światowe bezpieczeństwo” – czytamy na stronie KPRM.

„Nie uznajemy i nigdy nie uznamy bezprawnych „referendów”, które Rosja sfabrykowała jako pretekst do dalszego naruszania niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, ani ich sfałszowanych i bezprawnych wyników. Nigdy nie uznamy tej bezprawnej aneksji. Decyzje te są nieważne i nie mogą wywoływać żadnych skutków prawnych. Krym, Chersoń, Zaporoże, Donieck i Ługańsk to Ukraina. Apelujemy do wszystkich państw i organizacji międzynarodowych, aby jednoznacznie odrzuciły tę bezprawną aneksję” - napisano.

„W obliczu rosyjskiej wojny napastniczej i nowej eskalacji działań ze strony Moskwy Unia Europejska zdecydowanie solidaryzuje się z Ukrainą i jej obywatelami. Niezachwianie popieramy integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Ukraina korzysta z przysługującego jej uzasadnionego prawa do obrony przed rosyjską agresją, aby odzyskać pełną kontrolę nad swoim terytorium, i ma prawo wyzwolić okupowane terytoria leżące w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Groźby nuklearne ze strony Kremla, mobilizacja wojskowa oraz strategia fałszywego prezentowania terytorium Ukrainy jako terytorium Rosji, a także twierdzenia, że wojna jakoby toczy się teraz na terytorium Rosji, nie osłabią naszej determinacji” - napisano w oświadczeniu. 

Zapewniono, że „wobec bezprawnych działań Rosji zaostrzymy środki ograniczające. Jeszcze bardziej zwiększymy presję na Rosję, aby zaprzestała swojej wojny napastniczej”.

„Powtarzamy, że Unia Europejska stanowczo solidaryzuje się z Ukrainą i że będzie nadal udzielać jej silnego wsparcia gospodarczego, wojskowego, społecznego i finansowego, tak długo jak będzie to potrzebne” - zaznaczono. 

gn/