Ukraińcy: siły rosyjskie straciły 60 żołnierzy w naszym ataku w obwodzie ługańskim [RELACJA NA ŻYWO]

2022-10-01 07:15 aktualizacja: 2022-10-02, 07:41
Fot. FB/General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Fot. FB/General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Wskutek ukraińskiego uderzenia pod miejscowością Zołote w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy siły rosyjskie straciły około 60 żołnierzy i cztery jednostki sprzętu - poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Bilans obejmuje poległych i rannych wojskowych.

23:00 Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi uda się w przyszłym tygodniu do Moskwy i Kijowa - poinformowała w sobotę w komunikacie MAEA.

22:47 I.PL: czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow krytykuje działania rosyjskiej armii w Ukrainie. Zaproponował  wprowadzenie stanu wojennego na obszarach przygranicznych i użycie broni jądrowej o niskiej mocy - podał portal. 

21:50 Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht przybyła do Odessy na południu Ukrainy - podają w sobotę wieczorem ukraińskie media, podkreślając, że to jej pierwsza wizyta w tym kraju od początku inwazji Rosji.

 

20:55 Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w sobotę, że rozmawiał przez telefon z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem o szczegółach dotyczących ukraińskiego wniosku o dołączenie do Sojuszu.

20:37 Rosja przegrała w sobotę w pierwszym z głosowań wybierających członków Rady ICAO, czyli władz Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, podczas trwającego w Montrealu walnego zgromadzenia tej organizacji.

19:37 Wskutek ukraińskiego uderzenia pod miejscowością Zołote w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy siły rosyjskie straciły około 60 żołnierzy i cztery jednostki sprzętu - poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Bilans obejmuje poległych i rannych wojskowych.

Sztab podkreślił, że rosyjskie dowództwo próbuje ukryć straty w ludziach. Jednocześnie rządzący kontynuują poszukiwanie sposobów uzupełnienia strat w sile żywej, w tym poprzez zalegalizowanie udziału więźniów w wojnie.

Według informacji posiadanych przez sztab do rozpatrzenia przez rosyjską Dumę skierowano projekt zakładający zmiany w kodeksie karnym. Przewiduje on odbywanie kary w okolicy prowadzonych działań zbrojnych.

Jak podał sztab, na tymczasowo okupowanym ukraińskim terytorium okupacyjne władze - naruszając zasady prowadzenia wojny i prawa człowieka - zaktywizowały przymusową mobilizację mężczyzn w wieku poborowym. Do miast Berdiańsk i Melitopol przybyły dodatkowe siły Gwardii Narodowej (Rosgwardii), by - jak napisał sztab - wykonywać działania mobilizacyjne i dławić sprzeciw miejscowych mieszkańców.

18:37 Ukraińskie media społecznościowe publikują w sobotę zdjęcia i nagrania, na których widać kłęby dymu unoszące się nad lotniskiem wojskowym Belbek koło Sewastopola na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie.

 

17:37 Rosja. Resort obrony potwierdził wycofanie swoich wojsk z Łymanu w obwodzie donieckim. Wcześniej w sobotę rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj poinformował, że ukraińska armia weszła do okupowanego przez siły rosyjskie Łymanu. Dodał, że walki trwają. Mówił też, że rosyjskie zgrupowanie pod Łymanem jest okrążone.

Łyman to ważny węzeł kolejowy, a odbicie miasta może pozwolić siłom ukraińskim na atak zachodniej części obwodu ługańskiego, w tym na miasta Lisiczańsk i Siewierodonieck - podkreśla Radia Swoboda. 

17:00 Papież Franciszek przyjął w sobotę na audiencji przedstawicielkę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ds. praw żołnierzy Alionę Werbycką - powiadomiło biuro prasowe Watykanu. Do spotkania doszło dzień po ogłoszeniu przez Kreml aneksji częściowo okupowanych obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego.

16:00 Co najmniej 20 osób, w tym 10 dzieci, zginęło w ostrzelanej przez siły rosyjskie kolumnie samochodów w powiecie kupiańskim w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowała w sobotę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

15:00 W rejonie (powiecie) kupiańskim w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy znaleziono ostrzelaną przez rosyjskie wojska kolumnę samochodów; zginęło w nich 20 cywilów – powiadomił w sobotę szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow.

13:42 W rejonie (powiecie) kupiańskim w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy znaleziono ostrzelaną przez rosyjskie wojska kolumnę samochodów; zginęło w nich 20 cywilów – powiadomił w sobotę szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow.

Jak przekazał gubernator, siły wroga zaatakowały cywilów próbujących uciec przed ostrzałami. "To okrucieństwo, które nie ma żadnego uzasadnienia" - podkreślił Syniehubow.

12:51 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w sobotę przywódcy USA Joe Bidenowi za podpisanie ustawy przewidującej dodatkowe fundusze na pomoc dla Kijowa w wysokości 12,35 mld dolarów. "Ta pomoc jest dziś ważniejsza, niż kiedykolwiek" – oświadczył Zełenski.

12:37 W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać jak ukraińscy żołnierze wieszają flagę na monumencie z nazwą miasta Łymań. Rosjanie są otoczeni - pisze telewizja Biełsat.

12:35 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zwróciła się do Moskwy o wyjaśnienia w sprawie dyrektora generalnego Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Ihora Muraszowa. Wcześniej ukraiński koncern Enerhoatom powiadomił, że Muraszow został uprowadzony przez Rosjan.

12:16 Gruzja nie uznaje nielegalnych tzw. referendów przeprowadzonych przez Rosję na terytorium Ukrainy oraz niezgodnej z prawem aneksji tych ziem; działania Kremla mają na celu zmianę uznanych międzynarodowo granic Ukrainy – oświadczyło MSZ w Tbilisi.

11:38 Rosja może zaatakować zachodnie systemy łączności, zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i na dnie oceanów - ostrzegł dowódca brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin w wywiadzie opublikowanym w sobotnim wydaniu dziennika "Daily Telegraph".

11:02 W piątkowym ataku na kolumnę humanitarną w Zaporożu rosyjskie wojska po raz pierwszy użyły zmodernizowanych rakiet S-300, które wybuchają w chwili uderzenia w ziemię i powodują ogromne straty ludzkie – powiadomiło w sobotę MSW Ukrainy. W wyniku ostrzału zginęło 30 osób, 88 zostało rannych.

10:17 W kotle łymańskim otoczonych jest 5 tys. rosyjskich wojskowych – powiadomił w sobotę Serhij Hajdaj, lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy. Żołnierze wroga znajdujący się w Łymanie prosili swoje dowództwo o zgodę na wycofanie się, ale odmówiono im – napisał Hajdaj na Telegramie.

W jego ocenie siły przeciwnika będą próbowały wyrwać się z okrążenia lub poddadzą się. "Niemal wszystkie trasy odwrotu czy dostaw amunicji zostały odcięte" – powiadomił gubernator.

09:58 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret, w którym odwołuje planowy jesienny pobór do wojska – poinformowała w sobotę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dokument opublikowany na stronie internetowej głowy państwa.

09:43 Użycie broni jądrowej na Ukrainie byłoby dla prezydenta Rosji Władimira Putina bardzo ryzykowne i nie przyniosłoby mu zwycięstwa, a w najlepszym wypadku zamroziłoby linię frontu w obecnym położeniu – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Według think tanku aneksja ukraińskich terytoriów i niebezpośrednie groźby jądrowe to próba zmuszenia Kijowa do negocjacji. Jest to działanie wymierzone zarówno w Ukrainę, jak też w jej zachodnich partnerów. Putin "prawdopodobnie błędnie ocenia, że nuklearne balansowanie na krawędzi sprawi, iż Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą naciskać na Ukrainę, by negocjowała" – ocenili amerykańcy eksperci.

09:03 W piątkowym ostrzale cywilnego konwoju pod Zaporożem rosyjskie siły prawdopodobnie użyły pocisku obrony powietrznej dalekiego zasięgu, a wykorzystanie go do ataku naziemnego niemal na pewno wynika z ogólnych niedoborów amunicji - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

08:54 Turcja nie uznaje aneksji przez Rosję ukraińskich terytoriów w obwodach donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim – powiadomiło w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych w Ankarze, nazywając działania Moskwy "rażącym naruszeniem zasad prawa międzynarodowego".

07:53 Czterech cywilów zginęło, a sześciu zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w sobotę na Telegramie szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

07:48 W związku z niedoborem kadr oficerskich w rosyjskiej armii Kreml zamierza skierować kursantów uczelni wojskowych na front oraz do szkolenia zmobilizowanych mężczyzn – powiadomił w sobotnim komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:21 Jak poinformowała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz, 168 obywateli Rosji nie wjechało przez polsko-rosyjskie przejścia graniczne z obwodem kaliningradzkim po zaostrzeniu ograniczeń wjazdowych -

07:14 W ciągu najbliższych 72 godzin ukraińskie siły prawdopodobnie odbiją lub otoczą okupowany przez rosyjskie wojska Łyman w Donbasie na wschodzie Ukrainy; najeźdźcy wycofują się z pozycji wokół tego miasta – ocenił w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:04 Władze Ukrainy dysponują obecnie danymi blisko ośmiu tysięcy dzieci deportowanych do Rosji, jednak liczba ta jest prawdopodobnie większa. W trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę Rosjanie nielegalnie wywozili niepełnoletnich. Niektóre dzieci są oddawane do adopcji.

06:55 Rosyjskie wojska zatrzymały i wywiozły w nieznanym kierunku dyrektora generalnego Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Ihora Muraszowa – powiadomił w sobotę w godzinach porannych szef koncernu Enerhoatom Petro Kotin.

01:43 Bank Światowy udzieli Ukrainie pomocy w wysokości 530 mln dolarów w formie gwarancji kredytowych Wielkiej Brytanii i Danii - głosi opublikowany w piątek komunikat banku.

00:57 Prezydent Joe Biden podpisał w piątek ustawę o prowizorium budżetowym zapewniającą finansowanie rządu federalnego i jego agend do 16 grudnia br - poinformował Biały Dom. Ustawa zawiera także dodatkowe środki na pomoc dla Ukrainy, w tym na pomoc wojskową, w wysokości 12,3 mld dolarów.

Wcześniej ustawę uchwaliły obie izby amerykańskiego Kongresu - Senat i Izba Reprezentantów.

Prowizorium ma przedłużyć finansowanie działalności administracji federalnej do 16 grudnia, a także przeznacza dodatkowe środki na pomoc Ukrainie.

23:25 Rząd Węgier nie poprze sankcji unijnych, które będą sprzeczne  z węgierskim interesem narodowym, w tym limitu cenowego na rosyjski gaz - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podczas piątkowej konferencji prasowej w Brukseli.

22:09 Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył w piątek, że USA traktują bardzo poważnie nuklearne groźby Władimira Putina; na razie nie zaobserwowano jednak sygnałów o możliwym wykorzystaniu broni jądrowej.

21:52 Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył w piątek, że USA traktują bardzo poważnie nuklearne groźby Władimira Putina; na razie nie zaobserwowano jednak sygnałów o możliwym wykorzystaniu broni jądrowej.

Sullivan wyjaśnił też, że Stany Zjednoczone zakomunikowały Rosji, że użycie takiej broni spotka się z bardzo zdecydowaną odpowiedzią USA, a NATO zintensyfikowało monitoring instalacji nuklearnych.

21:25 Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w piątek zgłoszony przez USA i Albanię projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji terytorium Ukrainy i wzywającej ją do wycofania wojsk. Przeciwko projektowi zagłosowała tylko Rosja, mająca prawo weta. Cztery kraje wstrzymały się od głosu.

Cztery państwa, które wstrzymały się od głosu, to Chiny, Brazylia, Indie i Gabon. Dziesięć państw opowiedziało się za przyjęciem rezolucji, jednak została ona odrzucona ze względu na prawo weta, którym dysponuje Rosja.

(PAP)