Niemieckie media: baza Bundeswehry, w której szkolą się ukraińscy żołnierze, szpiegowana za pomocą dronów

2022-10-02 15:22 aktualizacja: 2022-10-03, 07:11
Żołnierze Bundeswhery. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Żołnierze Bundeswhery. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Niezidentyfikowani sprawcy próbowali w nocy z 30 września na 1 października szpiegować z wykorzystaniem dronów teren szkoleniowy Bundeswehry - Wildflecken. Poinformował o tym w niedzielę portal Business Insider, a ministerstwo obrony potwierdziło te doniesienia.

Bundeswehra szkoli tam ukraińskich żołnierzy na pojazdach opancerzonych Dingo. Niemcy zobowiązały się dostarczyć 50 takich pojazdów Ukrainie.

Ministerstwo potwierdziło też, że w bezpośrednim sąsiedztwie poligonu wojskowego na granicy Bawarii i Hesji po odkryciu dronów przeprowadzono operację policyjną. "Policja została natychmiast poinformowana i rozpoczęła dochodzenie. Te działania są w toku".

Business Insider dowiedział się z kręgów bezpieczeństwa, że dronów miało być kilkanaście.

Zapytane, kto stoi za akcją, ministerstwo nie odpowiedziało. Za kulisami podejrzewa się jednak, że za akcją może stać Rosja. W ciągu ostatnich kilku miesięcy na całym świecie zdarzały się tajemnicze przypadki pojawiania się dronów w miejscach o strategicznym znaczeniu, jak kilka dni temu na norweskich platformach wiertniczych, kiedy kilka urządzeń wtargnęło do strefy bezpieczeństwa. W styczniu nad szwedzkimi elektrowniami jądrowymi również zaobserwowano drony - przypomina Business Insider.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

dsk/