Minister Buda: system automatycznego gromadzenia danych pomoże firmom w ekspansji zagranicznej

2022-10-05 14:33 aktualizacja: 2022-10-05, 15:44
Waldemar Buda, Fot. Twitter/Ministerstwo Rozwoju
Waldemar Buda, Fot. Twitter/Ministerstwo Rozwoju
Wiedza o handlu danym towarem na świecie, prognozy dot. potencjalnie najlepszych odbiorców tego produktu będą dostępne w ciągu kilku minut, dzięki systemowi automatycznego gromadzenia danych - poinformował PAP szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Waldemar Buda. Dodał, że pomoże to w ekspansji zagranicznej naszych firm.

Chodzi o system Export Intelligence, opracowywany w resorcie rozwoju. Wygenerowane za jego pośrednictwem raporty handlowe mają być dostępne w listopadzie na portalu trade.gov.pl.

Jak poinformowało Ministerstwo, który kończy prace nad systemem Export Intelligence, to "terabajty danych o przepływach handlowych, ważnych informacjach gospodarczych oraz wiele wskaźników opisujących poszczególne rynki zagraniczne".

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wyjaśnił, że opracowywane na ich podstawie raporty pomogą polskim przedsiębiorcom w planowaniu działań na globalnych rynkach.

"Kompleksowa wiedza o handlu danym towarem na świecie, a także prognozy dotyczące potencjalnie najlepszych rynków – odbiorców tego towaru będą dostępne w ciągu kilku minut" - wskazał. Dodał, że będzie to "znaczące ułatwienie dla przedsiębiorców, które pomoże podejmować im odpowiednie decyzje biznesowe, ale też dla administracji zajmującej się wspieraniem rodzimych eksporterów".

Nowy system ma zautomatyzować gromadzenie danych związanych z eksportem z rozproszonych źródeł, ich przetwarzanie, tworzenie opracowań, prognoz i identyfikację potencjałów eksportowych. Projekt jest współfinansowany z Funduszy UE.

MRiT wyjaśniło, że system będzie gromadził aktualne dane dotyczące wskaźników gospodarczych, dane handlowe z takich źródeł jak np. GUS, Eurostat, ONZ, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy.

"Dla kilkudziesięciu kluczowych rynków będą też informacje o klimacie gospodarczym i politycznym, kulturze biznesowej i pełna baza zidentyfikowanych barier handlowych z całego świata" - zapowiedziano.

Raporty – początkowo ok. 150 - będą dostępne w listopadzie na portalu trade.gov.pl.

"Ich liczba będzie systematycznie wzrastać, w zależności od zainteresowania poszczególnymi branżami i rynkami" - dodano.

Minister Buda wskazał, że jeśli wśród dostępnych na portalu raportów przedsiębiorca nie znajdzie tych dotyczących np. jego branży, o ich wygenerowanie będzie mógł poprosić jedną z instytucji wspierających eksport - np. Polską Agencję Inwestycji i Handlu, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

kw/