Rosjanie ponownie zaatakowali Zaporoże. Zełenski: w rejonie Bachmutu toczą się ciężkie walki [RELACJA NA ŻYWO]

2022-10-08 07:38 aktualizacja: 2022-10-09, 08:27
Fot. Vladyslav Karpovych PAP/EPA
Fot. Vladyslav Karpovych PAP/EPA
Seria eksplozji wstrząsnęła w sobotę miastem Charków na wschodzie Ukrainy - poinformowała agencja Associated Press. W rejonie Bachmutu toczą się ciężkie walki - powiedział w sobotę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Rosjanie ponownie zaatakowali Zaporoże - podała Українська правда.

23:24 Sytuacja jest wyjątkowo trudna na froncie w rejonie Bachmutu, w obwodzie donieckim, gdzie toczą się ciężkie walki. Siły ukraińskie utrzymują swoje pozycje - powiedział w sobotę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski poinformował, że siły ukraińskie kontynuują operacje na wschodzie i południu Ukrainy. W szczególności w Donbasie, w rejonie Bachmutu, toczą się - jak powiedział - "bardzo, bardzo ciężkie walki".

22:20 Rosjanie ponownie zaatakowali Zaporoże - informuje Українська правда.

21:57 Atak na Most Krymski, który łączy Rosję z okupowanym przez nią półwyspem, izraelski ekspert Dawid Gendelman nazwał „precyzyjnie zaplanowaną operacją”. Wciąż nie jest do końca jasne, jak doszło do sobotniego wybuchu. Firma Planet opublikowała zdjęcia satelitarne zniszczeń na moście.

W rozmowie z BBC Gendelman przypomniał, że dużo mówiło się o tym, iż Ukraina nie posiada odpowiednich pocisków i innych środków ataku z powietrza, by skutecznie uderzyć w obiekt na Krymie. Most miał być przy tym – jak zapewniała Moskwa – szczelnie chroniony przez systemy obrony powietrznej.

Wieczorem firma Planet opublikowała na Twitterze zdjęcia uszkodzonego mostu:

 

21:11 Kolejne informacje pokazują bestialstwo rosyjskich okupantów na Ukrainie. Rosjanie organizują obozy koncentracyjne i sale tortur, wobec Ukraińców stosują m.in. rażenie prądem, pobicia i gwałty - napisał w sobotę pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Kolejne informacje pokazują bestialstwo rosyjskich okupantów na Ukrainie. Rosjanie organizują obozy koncentracyjne i sale tortur" - napisał w sobotę wieczorem na Twitterze Stanisław Żaryn.

Jak podkreślił, "rażenie prądem, pobicia, gwałty, wyrywanie zębów, imitowanie egzekucji i straszenie zabiciem rodziny – to część działań Rosjan przeciwko Ukraińcom".

 

20:33 Ukraiński koncern Enerhoatom poinformował, że połączenie zostało odcięte w wyniku rosyjskiego ostrzału - podaje Biełsat.

20:15  Wierzę w ducha walki żołnierzy ukraińskich i narodu ukraińskiego, ale żeby oni zwyciężyli, musimy być silni, wspierać ich dostawą broni, ale także finansowo. O tym dyskutowałem z wieloma liderami na spotkaniu w Pradze - podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

W tym tygodniu szef polskiego rządu przebywał z dwudniową wizytą w Czechach. W czwartek reprezentował Polskę podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, a w piątek uczestniczył w nieformalnym szczycie UE.

W piątek Morawiecki udzielił również wywiadu amerykańskiej telewizji CNBC. "Odpowiadałem m.in. na pytania dotyczące udziału w spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, które jest bardzo mocnym sygnałem naszej jedności" - napisał premier w sobotę na Facebooku.

 

19:10 Ukraina podczas czwartkowego szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze zaproponowała zmianę nazwy tego formatu na Europejską Wspólnotę Pokoju – poinformował doradca prezydenta Ukrainy ds. międzynarodowych Ihor Żowkwa w wywiadzie dla portalu Europejska Prawda.

„Proponujemy nazwę Europejska Wspólnota Pokoju. Słowo 'pokój' w tej koncepcji to nie tylko pokój jako taki, ale dotyczy wszystkich sfer: gospodarki, bezpieczeństwa gospodarczego i bezpieczeństwa wojskowego” - powiedział doradca Wołodymyra Zełenskiego.

18:58 Przyznania tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla nie należy umieszczać w sowieckiej narracji o bratnich narodach, to nagroda za wspólne przeciwstawianie się złu - powiedziała w sobotę Ołeksandra Matwijczuk, szefowa Centrum Wolności Obywatelskich, współlaureata tej nagrody w bieżącym roku.

Matwijczuk, której Centrum Wolności Obywatelskich razem z białoruskim opozycjonistą Alesiem Bialackim oraz zdelegalizowaną przez Kreml rosyjską organizacją Memoriał otrzymało pokojowego Nobla, odniosła się w ten sposób do krytyki decyzji Norweskiego Komitetu Noblowskiego m.in. ze strony współpracowników prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Komitet Noblowski w interesujący sposób rozumie słowo 'pokój'. Reprezentanci dwóch państw, które zaatakowały trzecie, wspólnie otrzymują Nagrodę Nobla. Ani rosyjskie, ani białoruskie organizacje nie potrafiły stawić oporu wojnie. Tegoroczny Nobel jest "rewelacyjny" - napisał doradca prezydenta Mychajło Podolak na Twitterze.

 

18:38 Sobotni wybuch na Moście Krymskim to przejaw konfliktu pomiędzy rosyjskimi strukturami siłowymi – uważa Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

„To konkretny, materialny przejaw konfliktu pomiędzy Federalną Służbą Bezpieczeństwa i prywatnymi armiami z jednej strony a ministerstwem obrony i sztabem generalnym z drugiej” – powiedział Podolak, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

 

18:16 Szukano okazji, która dotknęłaby Putina osobiście. Wydaje się, że to jest "prezent urodzinowy" - powiedział PAP gen. Waldemar Skrzypczak, komentując wybuch na Moście Kerczeńskim na anektowany Krym. "To nie policzek dla Putina, ale cios" - dodał.

Jak podkreślił gen. Skrzypczak, "od dawna wszyscy mówili o tym, że Most Kerczeński jest obiektem bardzo łakomym dla Ukrainy". "Wszyscy zastanawiali się nad dwoma rzeczami - kiedy uderzą i w jaki sposób uderzą" - dodał były dowódca Wojsk Lądowych.

18:12 "Bezpieczeństwo Litwy to bezpieczeństwo Niemiec. Dziś ponownie potwierdzamy tę obietnicę wspólnego bezpieczeństwa" - powiedziała minister obrony Niemiec Christine Lambrecht w sobotę w bazie wojskowej w Rukli podczas inauguracji komponentu dowodzenia niemieckiej brygady przydzielonej na Litwę.

Niemcy mają dowodzić na Litwie brygadą liczącą od 3 tys. do 5 tys. żołnierzy w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Wraz ze swoim litewskim odpowiednikiem Arvydasem Anuszauskasem Lambrecht odsłoniła herb sztabu brygady - informuje telewizja ARD.

17:39 Ukraiński wywiad wojskowy HUR powiadomił w sobotę po południu, że w Moskwie rozpoczęły się „liczne aresztowania wojskowych”. Informację tę przytaczają media ukraińskie, zaznaczając jednak, że w rosyjskich mediach niezależnych nie ma takich doniesień.

Według HUR w centrum Moskwy wstrzymano ruch samochodowy, a „w miasto wyruszyły pododdziały dywizji operacyjnego przeznaczenia im. Dzierżyńskiego - elity Rosgwardii” oraz policja.

 

17:22 Biełsat opublikował nagranie eksplozji na Moście Krymskim:

16:37 Wybudowany w 2018 roku za co najmniej 3,6 mld dolarów Most Kerczeński, zwany również Mostem Krymskim, to ważny obiekt strategiczny, bo łączy Krym z terytorium Rosji. Przede wszystkim jest to ważny dla Kremla symbol aneksji – powiedział w sobotę PAP analityk wojskowy Mariusz Cielma.

„Most Krymski ma znaczenie logistyczne, wojskowe, ale też propagandowe. To była budowa największego mostu w Rosji. Putin osobiście przejechał przez niego Kamazem. A teraz ta tętnica Krymu z 'macierzą' krwawi” – ocenił Cielma, redaktor „Nowej Techniki Wojskowej”.

15:24 Generał Siergiej Surowikin został mianowany nowym dowódcą rosyjskich wojsk inwazyjnych na Ukrainie - poinformował w sobotę niezależny rosyjski portal Nowaja Gazieta. Jewropa, powołując się na resort obrony Rosji.

Od 2017 roku Surowikin dowodzi rosyjskimi wojskami kosmicznymi. W trakcie agresji na Ukrainę generał stał na czele zgrupowania „Południe”.

 

14:20 Rosyjski most na anektowany Krym jest ważny nie tylko ze względów logistycznych, ale ma też znaczenie symboliczne; po jego uszkodzeniu należy oczekiwać co najmniej wzmocnienia ataków na infrastrukturę Ukrainy - prognozuje izraelski ekspert David Gendelman.

14:18 Ostrzał ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, który odciął ją od zewnętrznego zasilania, był "ogromnie nieodpowiedzialny"; pilnie potrzebna jest ochrona siłowni – zaalarmowała w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Ostrzał ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, który odciął ją od zewnętrznego zasilania, był "ogromnie nieodpowiedzialny"; pilnie potrzebna jest ochrona siłowni – zaalarmowała w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

14:07 Liczba ofiar śmiertelnych inwazji rosyjskiej wśród ukraińskich cywilów wzrosła w ciągu ostatniej doby o 21 osób - poinformował w sobotę Kyryło Tymoszenko, wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 

14:00 Prorządowe rosyjskie media opublikowały nagranie z domniemaną ciężarówką, która miała wybuchnąć na moście krymskim podczas kontroli celnej.

13:40 Komitet do sprawy zbadania pożaru na moście krymskim dotarł na miejsce wypadku.

13:15 W sobotniej eksplozji na rosyjskim moście prowadzącym na anektowany Krym zginęły trzy osoby - podały agencje Reuters i AFP, powołując się na rosyjski Komitet Śledczy.

12:55 Rzecznik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Artem Dechtiarenko oświadczył w sobotę, że SBU nie komentuje eksplozji, do których doszło na rosyjskim moście prowadzącym na anektowany Krym, a uczyni to dopiero po zwycięstwie Ukrainy w wojnie.

12:52 Żołnierze ukraińskich wojsk przeciwlotniczych zestrzelili używanego przez Rosję irańskiego drona-kamikadze Shahed-136 przy pomocy wielkokalibrowego karabinu maszynowego Utios – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując dowództwo ukraińskich sił powietrznych.

12:41 Uszkodzenie rosyjskiego mostu na anektowany Krym jest bardzo korzystne dla Ukraińców, bo utrudnia Rosjanom dostarczanie żywności, paliwa i broni na obszary okupowane na południu Ukrainy - powiedział w sobotę doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

12:04 Uszkodzenie takiej przeprawy jak rosyjski most na anektowany Krym wymaga dużej ilości materiałów wybuchowych, znacznie większej niż mogłoby przenieść na sobie kilku ludzi, bądź też kilku pocisków rakietowych lub bomb - uważa ekspert wojskowy Mick Ryan.

11:44 Most krymski po wybuchu:

 

11:22 W związku z porażkami na polu walki w Rosji nasila się krytyka wobec kierownictwa ministerstwa obrony, w czym prym wiodą przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow i właściciel prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

10:53 Ministerstwo obrony Ukrainy porównało w piątek uszkodzony w pożarze most na anektowany Krym do zatopionego przez siły ukraińskie krążownika Moskwa; oba te "symbole rosyjskiej potęgi na ukraińskim Krymie" poszły pod wodę - oświadczył resort.

10:32 Przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann opowiedziała się za szkoleniem czołgowym dla ukraińskich żołnierzy w UE. "Hiszpanie byliby skłonni szkolić ukraińskich żołnierzy na Leopardach 2 na Łotwie" - powiedziała w piątek agencji dpa. Jednak Niemcy musiałyby dać na to zielone światło.

10:05 Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow na swoim Twitterze połączył kadry płonącego mostu ze słynnym nagraniem, na którym Marylin Monroe śpiewa: "happy birthday, Mr President". To aluzja do urodzin prezydenta Rosji Władimira Putina, które obchodził on w przeddzień, 7 października.

09:30 Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Państwowa Straż Pożarna przekazała już 206 pojazdów pożarniczych i 2767 palet sprzętu pożarniczego - poinformował PAP rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski. Polscy strażacy dodatkowo pomogli w przekazaniu 188 pojazdów pożarniczych z innych państw.

09:14 Wszystko, co nielegalne, powinno zostać zniszczone - oświadczył w sobotę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując pożar i zniszczenia na rosyjskim moście prowadzącym na anektowany Krym.

08:30 Obecne w rosyjskiej sferze informacyjnej doniesienia o podziałach i tworzeniu się frakcji na Kremlu w kontekście wojny na Ukrainie osłabiają wizerunek prezydenta Rosji Władimira Putina i podważają przekonanie o stabilności jego reżimu – ocenił w sobotę amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

08:12 Siły powietrzne armii ukraińskiej potwierdziły w sobotę, że na zbudowanym przez Rosję moście prowadzącym na anektowany Krym doszło do pożaru cystern z paliwem. Część nawierzchni mostu jest zniszczona - dodały służby prasowe sił powietrznych.

07:16 Okupowana przez wojska rosyjskie Zaporoska Elektrownia Atomowa na Ukrainie została po ostrzale Rosjan odłączona od ostatniej linii, łączącej ją z siecią energetyczną. Działają tylko generatory prądu, które mogą zasilać stację przez 10 dni - podał ukraiński koncern Enerhoatom.

07:15 Każdy rosyjski czołg czy pojazd opancerzony znaleziony przy linii frontu wojny Ukrainy z Rosją zostanie naprawiony i skierowany do walki z najeźdźcą – powiedzieli PAP ukraińscy żołnierze, którzy zajmują się poszukiwaniem i ściąganiem z pól uszkodzonego sprzętu.

06:56 Wojna na Ukrainie pokazała, że Polska obrała właściwy kierunek rozwoju sił zbrojnych. Wzmacniamy liczebność armii i wkrótce będziemy mieć najsilniejszą naziemną obronę powietrzną w Europie - powiedział w rozmowie z PAP ambasador Polski przy NATO, Tomasz Szatkowski.

06:44 Na zbudowanym przez Rosję moście prowadzącym na anektowany Krym wybuchł pożar - informuje w sobotę portal Ukraińska Prawda. Ogień wybuchł na kolejowej części przeprawy. Na most nie są wpuszczane pojazdy.

00:32 Seria eksplozji wstrząsnęła w sobotę w nocy miastem Charków na wschodzie Ukrainy.