Minister obrony Niemiec: bezpieczeństwo Litwy to nasze bezpieczeństwo

2022-10-08 18:16 aktualizacja: 2022-10-09, 11:39
Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht, fot. Valda Kalnina PAP/EPA
Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht, fot. Valda Kalnina PAP/EPA
"Bezpieczeństwo Litwy to bezpieczeństwo Niemiec. Dziś ponownie potwierdzamy tę obietnicę wspólnego bezpieczeństwa" - powiedziała minister obrony Niemiec Christine Lambrecht w sobotę w bazie wojskowej w Rukli podczas inauguracji komponentu dowodzenia niemieckiej brygady przydzielonej na Litwę.

Niemcy mają dowodzić na Litwie brygadą liczącą od 3 tys. do 5 tys. żołnierzy w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Wraz ze swoim litewskim odpowiednikiem Arvydasem Anuszauskasem Lambrecht odsłoniła herb sztabu brygady - informuje telewizja ARD.

Komponent dowodzenia jest już "w pełni zintegrowany i w pełni operacyjny" - powiedział minister obrony Litwy. Dowodem na to są manewry "Szybki Gryf", w których niemieccy żołnierze ćwiczyli z oddziałami litewskimi.

Po ataku Rosji na Ukrainę NATO zdecydowało o wzmocnieniu swej wschodniej flanki. Niemiecka koncepcja zakłada rozmieszczenie broni, amunicji i sztabu dowodzenia, który na początku września przybył do Rukli. Większość żołnierzy pozostaje w gotowości w Niemczech - przypomina ARD.

Litwa jest już od 2017 roku miejscem dyslokacji dowodzonego przez Niemcy batalionu NATO, liczącego obecnie około 1600 żołnierzy. Ponad połowa z nich należy do Bundeswehry. (PAP)

mj/