Polska przystąpi do Nuclear Sharing? Szef BBN rozmawiał z doradcą Bidena

2022-10-28 20:37 aktualizacja: 2022-10-29, 07:53
 Elektrownia jądrowa w mieście Ignalio na Litwie. Fot. PAP/Valdemar Doveiko Elektrownia jądrowa w mieście Ignalio na Litwie. Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Elektrownia jądrowa w mieście Ignalio na Litwie. Fot. PAP/Valdemar Doveiko Elektrownia jądrowa w mieście Ignalio na Litwie. Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Omówiliśmy wszystkie aspekty zdolności obronnych NATO - poinformował w piątek w Waszyngtonie szef BBN Jacek Siewiera po spotkaniu z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'iem Sullivanem. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy w rozmowie poruszono temat przystąpienia Polski do programu Nuclear sharing.

"Wszystkie aspekty zdolności obronnych Paktu Północnoatlantyckiego zostały omówione - powiedział Siewiera podczas briefingu dla mediów po spotkaniu z Sullivanem. Odniósł się do pytania, czy poruszył temat przystąpienia Polski do programu Nuclear sharing.

O tym, że Polska jest zainteresowana rozmieszczeniem amerykańskiej broni atomowej w naszym kraju mówił wcześniej prezydencki minister, szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Szef BBN powiedział też, że rozmawiał z doradcą prezydenta Bidena na temat sytuacji na Ukrainie i możliwych scenariuszy. Stwierdził, że choć Rosja w odpowiedzi na ukraińską ofensywę "zdradza skłonności do eskalacji", to odpowiedź na każdy scenariusz będzie zjednoczona.

"Wszystkie odpowiedzi, które zostały omówione i uzgodnione, wszystkie scenariusze zakładają przede wszystkim zgodną i jednoznaczną odpowiedź wszystkich sojuszników" - zaznaczył. Dodał, że choć NATO ma zdolności odpowiedzi jądrowej, to "skupia się na deeskalację gróźb w obszarze wykorzystania broni jądrowej".(PAP)

kgr/