Nocna akcja TOPR-owców. Turysta utknął w Żlebie Kulczyńskiego

2022-11-14 12:14 aktualizacja: 2022-11-14, 16:22
Nocna akcja ratowników górskich, Fot. TOPR/Facebook
Nocna akcja ratowników górskich, Fot. TOPR/Facebook
Ratownicy TOPR w nocy z niedzieli na poniedziałek uratowali turystę, który utknął w Żlebie Kulczyńskiego w Tatrach Wysokich. Turysta nie był w stanie w ciemnościach wydostać się pułapki. Podczas długiego listopadowego weekendu w górach doszło do serii wypadków, w których pomocy potrzebowało 11 turystów.

Nocna wyprawa ratowników TOPR zakończyła się tuż przed godz. 1 w nocy. Jak wynika z relacji ratowników, turysta po zapadnięciu zmroku schodząc z Orlej Perci Żlebem Kulczyńskiego, w dolnej jego części pomylił drogę i utknął w eksponowanym terenie, skąd nie był w stanie się ruszyć.

Na pomoc poszkodowanemu ze schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej oraz z Centrali TOPR w Zakopanem wyruszyła grupa ratowników, którzy w niedzielę po godz. 20 dotarli do turysty.

„Ratownicy asekurując go liną wyprowadzili turystę bezpiecznie na szlak i zeszli z nim do Koziej Dolinki, a następnie do Murowańca. Wysoko w górach w zacienionych miejscach leży sporo śniegu” – relacjonował ratownik dyżurny TOPR.

W długi weekend listopadowy tatrzańscy ratownicy udzielili pomocy 11 turystom. Tylko w sobotę siedmiu potrzebowało pomocy w Tatrach, w trzech poszkodowanych wymagało transportu śmigłowcem do szpitala w Zakopanem. Do najczęstszych przyczyn wypadków należały poślizgnięcia na śniegu.

Po słonecznym weekendzie na najbliższe dni w Tatrach zapowiadane jest ochłodzenie.

„W Tatrach zrobi się ślisko. Rozsądnie planujmy wyjścia w góry, biorąc pod uwagę panujące warunki i posiadane umiejętności oraz wyposażenie” – ostrzegają ratownicy TOPR.(PAP)

autor: Szymon Bafia

kw/

TEMATY: