Uderzenie zimy w Tatrach. Temperatura nawet do -20 stopni

2022-11-17 09:56 aktualizacja: 2022-11-17, 13:44
Kasprowy Wierch, Fot. PAP/Grzegorz Momot
Kasprowy Wierch, Fot. PAP/Grzegorz Momot
W Tatrach spadł śnieg, który zalega już na wszystkich szlakach turystycznych. W najbliższych dniach temperatura na szczytach może spaść nawet do -20 st. C – przekazał PAP przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

„Po kilku ciepłych dniach ze słoneczną i piękną jesienią, nadszedł czas na śnieg i mroźne temperatury. W Zakopanem temperatura spadnie poniżej zera i należy spodziewać się opadów deszczu oraz deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu. W górach z dnia na dzień śniegu będzie przybywać. Weekend z kolei przywita nas siarczystym mrozem, w nocy na szczytach może być do minus 20 stopni Celsjusza” – ostrzega Zając.

Warunki turystyczne w Tatrach pogarszają się. Niski pułap chmur oraz opady śniegu, ograniczają widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Na szlakach zalega śnieg, a miejsca zacienione spowite są warstwą lodu.

Wybierając się w wyższe partie Tatr konieczne jest posiadanie sprzętu do zimowej turystyki jak raki, czekan i kask. Obowiązkowo, w plecaku powinna znaleźć się latarka, ciepła herbata w termosie i dodatkowa ciepła odzież.(PAP)

autor: Szymon Bafia

kw/

TEMATY: