Specjalne porozumienie na mundial w Katarze. Przyjedzie 10 tysięcy Izraelczyków

2022-11-24 11:47 aktualizacja: 2022-11-24, 11:47
Jak przekazało izraelskie MSZ, do tej pory obywatele tego kraju nie mieli żadnych problemów w Katarze. Fot. PAP/Piotr Nowak
Jak przekazało izraelskie MSZ, do tej pory obywatele tego kraju nie mieli żadnych problemów w Katarze. Fot. PAP/Piotr Nowak
Około 10 tysięcy obywateli Izraela spodziewanych jest w Katarze w trakcie piłkarskich mistrzostw świata - poinformowało izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Oba kraje nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, a wjazd kibiców możliwy jest dzięki specjalnemu porozumieniu.

Dokładniejsze wyliczenia wskazują, że do Kataru wybiera się ok. pięciu tysięcy mieszkańców Izraela i tyle samo osób mających wpisane do paszportu podwójne, w tym izraelskie, obywatelstwo.

Jak przekazało izraelskie MSZ, do tej pory obywatele tego kraju nie mieli żadnych problemów w Katarze, a z informacji przekazanych przez osoby już przebywającego w tym kraju wynika, że są miło przyjmowani przez gospodarzy mundialu. Według jednego z dziennikarzy kanału telewizyjnego Channel 12 można spokojnie używać języka hebrajskiego, a ostrożność jest wskazana tylko wobec fanów z Palestyny czy Libanu.

Izrael i Katar nie utrzymują stosunków dyplomatycznych

W niedzielę odbył się pierwszy bezpośredni lot czarterowy z Izraela do Kataru. Obsługująca to połączenie cypryjska linia lotnicza Tus oferuje łącznie sześć lotów, by kibice mogli udać się z Tel Awiwu do Dauhy i z powrotem.

Izrael i Katar nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Do tej pory obywatele Izraela mogli dostać się na teren Kataru tylko okazując paszport kraju trzeciego. W czerwcu zawarto jednak umowę, że w trakcie mundialu ten obowiązek będzie zniesiony, ale tylko wobec kibiców posiadających bilety na mecze.(PAP)

gn/

TEMATY: