Ukraińcy wystosowali apel do Białorusinów: nie uważamy Białorusi, a tym bardziej narodu białoruskiego za wroga. "Unikajcie prowokacji ze strony Rosji" [WIDEO]

2022-11-24 12:59 aktualizacja: 2022-11-24, 13:03
W materiale pada również zapewnienie, że Ukraina nie uważa Białorusi, a tym bardziej narodu białoruskiego za wroga – pomimo ataków z jej terytorium. Fot. PAP
W materiale pada również zapewnienie, że Ukraina nie uważa Białorusi, a tym bardziej narodu białoruskiego za wroga – pomimo ataków z jej terytorium. Fot. PAP
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w czwartek film, na którym zwraca się do narodu białoruskiego z ostrzeżeniem o planowanych rosyjskich prowokacjach i apeluje o nieuleganie im.

"Obywatele Republiki Białorusi! Służby specjalne Federacji Rosyjskiej przygotowują prowokację. Jej celem mogą być obiekty infrastruktury krytycznej, w tym Elektrownia Atomowa w Ostrowcu. Pamiętamy awarię w Czarnobylu. Jej skutki odczuwamy do dziś. Teraz Rosja szantażuje cały świat groźbą wykorzystania technologii jądrowych, przejmuje elektrownie atomowe, narażając życie także swoich obywateli, których nie szanuje, a tym bardziej życia Białorusinów i Ukraińców" - mówi lektor na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
 

 

"To nie nowość" - kontynuuje głos. "Zastraszanie, terror, operacje pod fałszywą flagą. Wszystko to w jednym celu – za wszelką cenę wciągnąć Białoruś w wojnę z Ukrainą. Krwią i nienawiścią rozdzielić nasze narody. Lecz czy ta napastnicza wojna potrzebna jest samej Białorusi? Oczywiście, że nie" - zaznacza.

W filmie padają słowa że przyszłość i bezpieczeństwo Białorusinów są w ich rękach oraz apel, by oni sami domagali się od przywódców przestrzegania artykułu 18 konstytucji Republiki Białorusi, który stanowi, że państwo to wyklucza prowadzenie wojny napastniczej. "Wasz rząd częściowo już ten artykuł naruszył, udzielając waszego terytorium, infrastruktury i zasobów w celu atakowania Ukrainy. Nie dajcie się jeszcze bardziej wciągnąć w wojnę. Śledźcie wszystkie podejrzane działania i zwracajcie uwagę na podejrzane osoby. Informujcie o takich faktach organy wymiaru sprawiedliwości; jeżeli nie ma z ich strony reakcji – informujcie społeczność międzynarodową" - wzywają Siły Zbrojne Ukrainy.

W materiale pada również zapewnienie, że Ukraina nie uważa Białorusi, a tym bardziej narodu białoruskiego za wroga – pomimo ataków z jej terytorium. "Nie odpowiedzieliśmy ani razu na ataki z waszego terytorium, i tym bardziej nie mamy zamiaru prowadzić żadnych działań napastniczych na terenie Białorusi. To jest oficjalne stanowisko Ukrainy" - podkreśla lektor.

"Liczymy na waszą czujność, zrozumienie sytuacji, właściwą i mocną odpowiedź na wszelkie prowokacje. Wierzymy w nasze zwycięstwo i w pokój, dzięki któremu nasze narody będą mogły żyć w dobrosąsiedzkich relacjach. Siły Zbrojne Ukrainy" - tymi słowami kończy się materiał wideo Sztabu Generalnego. (PAP)

gn/