O tym transporcie wiedziała tylko garstka ludzi. Dzieła ukraińskich artystów dotarły bezpiecznie do Madrytu

2022-11-24 18:43 aktualizacja: 2022-11-25, 08:56
Dwie ciężarówki wiozące 51 obrazów należących do Narodowego Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowie zdołały uniknąć rosyjskiego bombardowania i przez Polskę dotarły do Madrytu. Tam prace ukraińskich artystów zostaną zaprezentowane na wystawie “W oku cyklonu: modernizm na Ukrainie, 1920-1930” w Muzeum Narodowym Thyssen-Bornemisza.

Jak podaje “Guardian”, konwój wiozący 51 wyjątkowych dzieł sztuki wyruszył w największej tajemnicy z Narodowego Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowie w zeszły wtorek, 15 listopada. Zaledwie kilka godzin przed bezprecedensowym zmasowanym ostrzałem rakietowym Rosjan. Trasa wiodła przez Lwów, skąd potem przez Polskę ciężarówki miały pojechać do stolicy Hiszpanii. W wyniku intensywnego ostrzału infrastruktury energetycznej w okolicach Lwowa misja stała się bardziej niebezpieczna niż zakładano. Akurat w czasie, gdy konwój zbliżał się do polskiej granicy, doszło do eksplozji rakiety w Przewodowie.

Dzieła sztuki dotarły do celu 

Pokonanie 3 tysięcy kilometrów do Madrytu zajęło kierowcom pięć dni. Jak podaje Muzeum Narodowe Thyssen-Bornemisza, dzieła sztuki dotarły już do celu i zgodnie z planem 29 listopada zostaną zaprezentowane na dużej wystawie ukraińskiej sztuki awangardowej. Projekt “W oku cyklonu: modernizm na Ukrainie 1900-1930” jest wspierany przez “Museums for Ukraine”, inicjatywę europejskich muzeów i galerii, której celem jest ochrona i promocja ukraińskich obiektów kultury.

Kolekcjonerka sztuki Francesca Thyssen-Bornemisza, która w marcu zainicjowała akcję “Museums for Ukraine”, powiedziała, że ciężarówki zostały zapakowane w tajemnicy, aby nie narazić na niebezpieczeństwo największego i najcenniejszego transportu dziedzictwa kulturowego Ukrainy, jaki wyjechał z tego kraju od początku wojny.

"Przewiezienie tych prac w bezpieczne miejsce nie było pozbawione ryzyka, ale działanie to było podyktowane przede wszystkim tym, że rosyjska armia wykazała konsekwentny brak poszanowania dla regulacji konwencji haskiej. Na wszystkich okupowanych terytoriach dochodziło do masowych grabieży. Zniszczono ponad 500 budynków będących obiektami dziedzictwa kulturowego" - powiedziała.

Organizowana przez nią wystawa będzie najbardziej kompleksowym do tej pory przeglądem ukraińskiej sztuki nowoczesnej. Zostaną na niej pokazane nieprezentowane wcześniej prace wypożyczone z Narodowego Muzeum Sztuki Ukrainy i kolekcji prywatnych - obrazy olejne, szkice, kolaże i projekty stworzone dla teatru. Wśród autorów są czołowi przedstawiciele ukraińskiego modernizmu: Ołeksandr Bohomazow, Wasyl Jermiłow, Wiktor Palmow i Anatol Petrycki. Pokazane zostaną też prace artystów, którzy urodzili się i zaczynali karierę w Ukrainie, ale zasłynęli za granicą, jak Alexandra Ekster, Wladimir Baranoff-Rossine czy Sonia Delaunay.

Wystawę otworzy nagrane przesłanie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. W Madrycie będzie można ją oglądać do końca kwietnia, później zostanie przeniesiona do Kolonii. (PAP Life)

mmi/