Kryzysowa sytuacja w Chersoniu. Ukraińcy walczą o wolność regionu [RELACJA NA ŻYWO]

2022-11-25 08:05 aktualizacja: 2022-11-26, 07:40
Chersoń. Fot. PAP/Vladyslav Karpovych
Chersoń. Fot. PAP/Vladyslav Karpovych
Czwartek był najtragiczniejszym dniem w Chersoniu od 11 listopada, czyli wyzwolenia tego miasta przez ukraińskie wojska; w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło siedem osób, a 21 zostało rannych - powiadomił szef władz obwodu charkowskiego Jarosław Januszewycz.

23:00 Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy jest niezmienne: jeśli z militarnego punktu widzenia z Ukrainy ochrona byłaby lepsza, to baterie mogą tam stać. Jeśli oferta nie obejmie Ukrainy ich miejsce powinno być w Polsce - ocenił w piątek szef BBN Jacek Siewiera.

22:00 Część ukraińskich mieszkańców hotelu Ikar w Poznaniu już opuściło obiekt i udało się do nowych miejsc, niektórzy lokatorzy planują wyjazd w trzy ostatnie dni listopada. Na wybór nowej lokalizacji wciąż nie zdecydowało się, według informacji służb wojewody wielkopolskiego, kilkadziesiąt osób.

21:30 Piętnaście osób zginęło, a 35 zostało rannych w piątek w rosyjskich ostrzałach Chersonia na południu Ukrainy - poinformowała chersońska rada miejska. Wśród rannych jest dziecko.

21:00 Systemy obrony powietrznej takie jak Patriot potrzebne są i w Polsce, i na Ukrainie - powiedział w piątek w wywiadzie dla stacji CNN sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zasugerował też, że ewentualne rozmieszczenie systemu na Ukrainie leżałoby w gestii państw, a nie Sojuszu.

20:30 Można wysłać na Ukrainę baterie Patriot bez obsługi z wojsk NATO. Ukraina od dawna o to prosi. Z pewnością zgodzi się na warunek ich ustawienia tak, by chroniły też państwo NATO, np. Polskę - napisał w piątek na Twitterze prezydenta Andrzej Duda.

19:30 Kolejne sankcje na Rosję oraz bezpieczeństwo energetyczne w regionie - były głównymi tematami piątkowej rozmowy szefa MSZ Zbigniewa Raua i jego estońskiego odpowiednika Urmasa Reinsalu.

18:47 Prezydent Rosji Władimir Putin wykazał się cynizmem na spotkaniu z matkami rosyjskich żołnierzy poległych na wojnie przeciwko Ukrainie; powiedział im m.in., że wszyscy kiedyś umrą - pisze w piątek portal RBK-Ukraina.

17:47 Kolumna rosyjskiego sprzętu wojskowego zniszczona w okolicach Charkowa. 

17:24 Prezydent Rosji Władimir Putin wykazał się cynizmem na spotkaniu z matkami rosyjskich żołnierzy poległych na wojnie przeciwko Ukrainie; powiedział im m.in., że wszyscy kiedyś umrą - pisze w piątek portal RBK-Ukraina.

17:08 Po zniszczeniu infrastruktury energetycznej rosyjska armia będzie chciała uderzyć w ukraińską infrastrukturę transportową - uważa ukraiński dziennikarz wojskowy Jurij Butusow, cytowany w piątek przez portal NW.

Butusow, redaktor naczelny portalu Censor.net, był pytany o to, co powinny robić ukraińskie władze, jeśli rosyjskie ostrzały rakietowe będę kontynuowane przez całą zimę.

16:20 Prezydent Ukrainy odwiedził tzw. "punkt niezłomności" (schron) w mieście Wyszogród w obwodzie kijowskim, gdzie spotkał się z dziećmi. 

16:10 "Wasz ból jest moim bólem" - zapewnił papież Franciszek w liście do narodu ukraińskiego. Dodał, że codziennie myśli o Ukraińcach i modli się za nich. Wyraził też uznanie oraz podziw dla ich odwagi i siły. List został wystosowany dziewięć miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale papież nie pisze w nim, kto jej dokonał.

W przesłaniu opublikowanym w piątek w Watykanie Franciszek podkreślił zwracając się do Ukraińców: "Na waszej ziemi od dziewięciu miesięcy trwa absurdalne szaleństwo wojny". Wspomniał następnie o odgłosach eksplozji na niebie i "niepokojącym dźwięku syren".

"Wasze miasta są dręczone przez bomby, a deszcze pocisków powodują śmierć, zniszczenie i ból, głód, pragnienie i zimno. Waszymi drogami wielu musiało uciekać zostawiając domy i bliskich. Obok waszych wielkich rzek płyną codziennie rzeki krwi i łez" - dodał papież.

Zapewnił: "Chciałbym połączyć moje łzy z waszymi i powiedzieć wam, że nie ma dnia, bym nie był z wami blisko i nie nosił w moim sercu mojej modlitwy. Wasz ból jest moim bólem".

15:55 My, prezydenci państw Europy Centralnej, stoimy przy Ukrainie i za Ukrainą, co potwierdzamy nie tylko słowami, ale także poprzez szeroko pojętą pomoc, którą na co dzień niesiemy temu krajowi - mówił w piątek w Kownie na Litwie prezydent Andrzej Duda.

15:26 Rosyjskie rakiety osiągają cele dzięki współrzędnym, które są określane przez rosyjski system nawigacyjny GLONASS; jest on obsługiwany dzięki procesorom produkowanym przez zachodnie firmy - poinformował w piątek Główny Zarząd Wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy (HUR).

Z powodu zmasowanego ataku rakietowego dokonanego w środę przez Rosję, wymierzonego w infrastrukturę energetyczną i cywilną, większość ukraińskich miast została odcięta od prądu. Rosyjskie rakiety trafiły też w budynki mieszkalne, zabijając 10 osób - zaznaczył HUR.

Do naprowadzania rakiet Rosja używa własnego systemu GLONASS, będącego analogiem systemu GPS. GLONASS powstał w 1982 roku na polecenie ministerstwa obrony ZSRR. Obecnie jest wykorzystywany głównie do naprowadzania pocisków na ukraińskie miasta - podkreślił ukraiński wywiad.

14:56 Kijów otrzyma od Rygi ok. 200 generatorów prądu i nagrzewnic - poinformował ambasador Ukrainy na Łotwie Ołeksandr Miszczenko. Sprzęt dotrze do ukraińskiej stolicy w najbliższym czasie.

Rada miejska Rygi we współpracy z łotewską organizacją Ziediot.lv zakończyły przetarg na zakup 84 generatorów prądu i 100 nagrzewnic na potrzeby Kijowa, który jest jej miastem partnerskim - napisał ambasador na Facebooku.

Po rozpoczęciu ostrzałów ukraińskiego systemu energetycznego przez Rosję władze Rygi podjęły decyzję o przeznaczeniu 200 tys. euro z budżetu na zakup sprzętu dla Kijowa.

Nagrzewnice mają przybyć do ukraińskiej stolicy już w przyszłym tygodniu. Będą wykorzystywane w ogrzewalniach i w przedsiębiorstwach komunalnych.

14:43 Rosyjscy najemnicy z tzw. grupy Wagnera zamordowali nieopodal Biłohoriwki w obwodzie ługańskim 19 zmobilizowanych żołnierzy z własnej armii, którzy odmawiali walki z ukraińskimi wojskami - poinformowała telewizja Kanał 24 za źródłami w służbach specjalnych Ukrainy.

Rezerwiści znaleźli się w Donbasie 18 listopada i zaledwie godzinę po przybyciu na miejsce otrzymali zadanie opanowania pozycji wroga. Grupa 109 żołnierzy została przysłana z frontu w obwodzie chersońskim. Wojskowi odmówili działań bojowych na pierwszej linii natarcia na Ługańszczyźnie, argumentując, że nie są "batalionem karnym" i obiecywano im dyslokację na spokojniejszy kierunek operacyjny. Niektórzy zmobilizowani mieli przekonywać, że na najtrudniejsze odcinki powinni być posyłani przestępcy zrekrutowani w więzieniach - czytamy na portalu Kanału 24.

Do buntu nie doszło, ponieważ wagnerowcy od razu rozstrzelali czterech rezerwistów. Pozostali ruszyli do szturmu na ukraińskie pozycje, ale spośród 105 osób przeżyło tylko 18. Najemnicy z grupy Wagnera nie podarowali im jednak nieposłuszeństwa. Najpierw dosypali tym osobom narkotyki do posiłku, a następnie urządzili pokazowy lincz - 15 żołnierzy zostało dosłownie zarżniętych, jak określili to informatorzy Kanału24. Przeżyło tylko trzech zmobilizowanych.

14:28 "Ukraina może liczyć na to, że nadal będziemy ją szeroko wspierać finansowo, humanitarnie, a także bronią, i to tak długo, jak będzie to konieczne" - powiedział w opublikowanym w piątek wywiadzie dla magazynu "Focus" kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

14:03 Nagranie pokazujące rannych cywilów po nocnym ostrzale Chersonia przez Rosjan.

 

13:42 W szpitalach we Lwowie w ciągu 30 godzin wykonano dziewięć przeszczepów, w tym dwie operacje przeszczepu serca; w warunkach braku dostaw elektryczności, wywołanego rosyjskimi ostrzałami rakietowymi, praca lekarzy jest możliwa dzięki generatorom prądu - powiadomiło ukraińskie ministerstwo zdrowia.

13:33 Agresja rosyjska przeciwko Ukrainie jest dowodem na to, że w sposób alarmujący rosną w siłę reżimy autorytarne - powiedział w piątek prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

12:25 Zdjęcie satelitarne pokazujące ciemność wywołaną brakami prądu na Ukrainie.

11:38 W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło na Ukrainie 11 cywilów; wszystkie zabite osoby były mieszkańcami obwodu chersońskiego na południu kraju - poinformował w piątek na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Jak dodał, na Chersońszczyźnie odnotowano również 46 osób rannych. Obrażeń doznało też trzech cywilów w obwodzie donieckim, dwóch w regionie charkowskim, którzy ucierpieli na skutek wybuchów min i jeden mieszkaniec obwodu zaporoskiego

11:18 Słowa nie wystarczą; nie zapewnią światła ani nie obronią przed rosyjskimi rakietami - napisał w piątek na Twitterze Minister Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly, relacjonując swoją wizytę w Kijowie.

"Wielka Brytania nie tylko mówi o Ukrainie, lecz zapewnia konkretne wsparcie dla obrony Ukrainy" - dodał Cleverly. Podziękował też swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi Dmytro Kułebie za zaproszenie do Kijowa.

Wcześniej Cleverly powiadomił, że Wielka Brytania wesprze Ukrainę 35 pojazdami ratunkowymi, w tym 24 karetkami i sześcioma pojazdami opancerzonymi.

Jest to pierwsza wizyta w Kijowie Jamesa Cleverly'ego w charakterze ministra spraw zagranicznych. Cleverly objął stanowisko szefa brytyjskiej dyplomacji 6 września 2022 r.

10:58 Musimy odzyskać wszystkie nasze ziemie, które zostały zagrabione przez Rosję; jeśli tego nie uczynimy, to nie zakończymy wojny, lecz ją zamrozimy, a ponowny atak Kremla stanie się wyłącznie kwestią czasu - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Financial Times".

"Pole bitwy - to teren, na którym nie ma miejsca na dyplomację. (...) To jest wojna siły i odporności. (Gra idzie o to), kto okaże się bardziej wytrzymały" - oznajmił szef państwa.

Zełenski nawiązał w ten sposób do ostatnich rosyjskich ataków rakietowych na obiekty ukraińskiej infrastruktury krytycznej, które skutkowały całkowitym wyłączeniem dostaw prądu na terytorium Ukrainy, a także m.in. odłączeniem od zewnętrznego zasilania wszystkich ukraińskich elektrowni jądrowych.

"To było zdarzenie, które nie miało miejsca od - nie wiem, jak długiego czasu - może 80 czy 90 lat. Kraj na kontynencie europejskim został całkowicie pozbawiony światła. To niewyobrażalne we współczesnym świecie" - podkreślił prezydent.

10:48 Rosja powinna być przede wszystkim izolowana na wszelkich możliwych forach międzynarodowych i wytykana palcami jako państwo, które łamie prawo międzynarodowe - mówił wiceszef MSZ Marcin Przydacz w piątek w Studiu PAP.

10:02 Europejczycy wyciągnęli wnioski z błędów poprzednich pokoleń i zjednoczyli się w obliczu rosyjskiej tyranii, pomagając Ukrainie; w ten sposób Europa walczy również o swoją tożsamość - ocenił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu online podczas konferencji "The Idea of Europe", która rozpoczęła się w piątek w Kownie na Litwie.

09:40 Ukraina przetrwa nadchodzącą zimę pomimo zimna i przerw w dostawie prądu spowodowanych przez rosyjskie rakiety - powiedziała w obszernym wywiadzie udzielonym w piątek BBC pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska i dodała, że "bez zwycięstwa nie może być pokoju".

09:02 Władze na Kremlu proponują rosyjskim studentom darmowy program nauczania pod warunkiem późniejszego "odpracowania" tego przywileju na okupowanych terenach Ukrainy; ten pomysł jest w istocie częścią szerszego planu, którego skutkiem ma być zmiana struktury etnicznej podbitych ziem - ostrzegł rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

08:15 Biorąc pod uwagę przewagę Ukrainy nad Rosją pod względem wyszkolenia i morale żołnierzy, w interesie Kijowa jest utrzymanie dotychczasowego tempa operacji wojskowych również w miesiącach zimowych - ocenił minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace w rozmowie z amerykańskim portalem Daily Beast.

08:06 Ciała dwóch mężczyzn ekshumowano pod Kupiańskiem w obwodzie charkowskim, prawdopodobnie ludzie ci zostali zastrzeleni przez wojska rosyjskie - podał w piątek portal Ukrainska Prawda. Prokuratura generalna Ukrainy przekazała, że zabici mieli 28 i 39 lat

07:31 Czwartek był najtragiczniejszym dniem w Chersoniu od 11 listopada, czyli wyzwolenia tego miasta przez ukraińskie wojska; w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło siedem osób, a 21 zostało rannych - powiadomił  szef władz obwodu charkowskiego Jarosław Januszewycz.

06:47 Jak stwierdziła była kanclerz Angela Merkel w rozmowie z dziennikiem „Spiegel”, pod koniec swojej kadencji nie widziała już możliwości wpływania na prezydenta Rosji Władimira Putina. Podczas swojej pożegnalnej wizyty w Moskwie w sierpniu 2021 roku odniosła wrażenie, że „dla Putina liczy się tylko władza” i „polityka siły”.

01:59 Rosja  za dziewięć miesięcy wydała na wojnę w  Ukrainie 82 mld dolarów, około jednej czwartej dochodów swojego zeszłorocznego budżetu, donosi w piątek ukraińskie wydanie magazynu ekonomicznego Forbes.