Fogiel: o uchwale Sejmu ws. uznania Rosji za sponsora terroryzmu: w polityce międzynarodowej liczą się gesty

2022-11-30 06:11 aktualizacja: 2022-11-30, 10:33
Radosław Fogiel. Fot. PAP/Paweł Supernak
Radosław Fogiel. Fot. PAP/Paweł Supernak
To jest dobry kierunek, żeby polski parlament podjął uchwałę ws. uznania Federacji Rosyjskiej za państwo sponsorujące terroryzm. W polityce międzynarodowej liczą się gesty i mogą być ewentualnym punktem wyjścia do dalszych działań - ocenił szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel (PiS).

Do Sejmu wpłynęły dwa projekty uchwał złożone przez posłów PiS i Lewicy ws. uznania Federacji Rosyjskiej za państwo sponsorujące terroryzm, które skierowano do pierwszego czytania w komisji spraw zagranicznych.

Jak powiedział PAP przewodniczący komisji Radosław Fogiel, posłowie zajmą się nim na środowym posiedzeniu komisji spraw zagranicznych, a jednym z aspektów, którym się zajmą to doprecyzowanie, czy zostawić słowo "sponsorujący", czy lepiej użyć słowa "wspierający". "Wstępnie w środę na godz. 15 zaplanowane jest posiedzenie komisji spraw zagranicznych w tej sprawie" - poinformował.

Przewodniczący komisji zaznaczył, że będzie proponował porozumienie, aby wypracować wspólny projekt uchwały. "Parlament Europejski przyjął podobną rezolucję z inicjatywy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów i europosłów Prawa i Sprawiedliwości" - przypomniał.

"Uważam, że to jest dobry kierunek, żeby polski parlament poszedł tym śladem, zresztą chciałbym, żeby w ten sposób postąpiły kolejne parlamenty narodowe" - podkreślił Fogiel.

Przewodniczący komisji zapytany, jakie znaczenie będzie miało podjęcie uchwały przez Sejm, ocenił, że będzie to gest polityczny, podobnie jak rezolucja Parlamentu Europejskiego. "Ale takie gesty też się liczą w polityce międzynarodowej, a jeśli osiągną pewien punkt krytyczny - mogą mieć już przełożenie i na tyle dużą wagę, że mogą być używane jako element nacisku i być ewentualnym punktem wyjścia do dalszych działań, już w ramach prawa międzynarodowego" - dodał.

W projekcie Lewicy przypomniano bezprawną agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. "Państwo rosyjskie i podległe mu struktury dopuszczają się aktów terroru wymierzonych w różne elementy infrastruktury cywilnej, w tym dzielnice mieszkaniowe, szkoły, szpitale, dworce kolejowe, teatry oraz sieci wodociągowe i elektryczne" - czytamy w projekcie. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje Federację Rosyjską za państwo sponsorujące terroryzm i stosujące środki terroru" - napisano. "Federacja Rosyjska powinna być pod każdym względem odizolowana na arenie międzynarodowej" - głosi projekt uchwały autorstwa Lewicy.

Jak napisano, "Sejm RP wzywa Radę Ministrów do podjęcia działań w kierunku nakładania kolejnych pakietów sankcji na Federację Rosyjską i wszystkie osoby wspierające działalność zbrodniczego reżimu Władimira Putina, a także w kierunku dalszego wsparcia Ukrainy w walce z agresorem".

W projekcie PiS, Sejm "uznaje za terroryzm przemoc Rosji wobec ludności cywilnej popełnianą w dążeniu do celów politycznych oraz uznaje Rosję za państwowego sponsora terroryzmu i wzywa inne kraje o podobnych poglądach do wyrażenia tego samego stanowiska".

"Sejm RP stanowczo stwierdza, że wszyscy odpowiedzialni bezpośrednio i pośrednio za popełnienie rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie powinni zostać postawieni przed sądem. Popiera wszystkie międzynarodowe mechanizmy działające w tym celu, w tym współpracę z Międzynarodowym Trybunałem Karnym i Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w celu znalezienia najskuteczniejszych sposobów identyfikacji i ścigania sprawców" - czytamy w projekcie PiS.

Ponadto, jak czytamy w projekcie, "Sejm RP wzywa, aby w obliczu łamania najbardziej podstawowych zasad prawa międzynarodowego społeczność międzynarodowa kontynuowała działania na rzecz utrzymania wsparcia dla broniącej się Ukrainy". "Najważniejszym zadaniem państw demokratycznych jest wykazanie determinacji w obronie podstawowych pryncypiów ładu międzynarodowego oraz kontynuacja wsparcia Ukrainy, tak długo, jak będzie to konieczne" - czytamy.

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Europosłowie wyrażają poparcie dla niepodległości Ukrainy. Za rezolucją opowiedziało się 494 europosłów, 58 było przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. (PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski

kgr/