Zabici i wielu rannych w samobójczym zamachu w Pakistanie

2022-11-30 09:17 aktualizacja: 2022-11-30, 11:37
Fot. PAP/EPA/FAYYAZ AHMAD
Fot. PAP/EPA/FAYYAZ AHMAD
Co najmniej trzy osoby zginęły, a 28 zostało rannych w środę w samobójczym zamachu bombowym w mieście Kweta w zachodnim Pakistanie. Atak, do którego przyznali się pakistańscy talibowie, był wymierzony w patrol policyjny ochraniający zespół medyków, zajmujących się szczepieniami przeciwko wirusowi polio - poinformowała agencja Reutera.

Krótko po zamachu pojawiły się doniesienia o większej liczbie poszkodowanych. "W wybuchu bomby obrażeń doznało 30 osób, w tym 15 policjantów. Zabici to policjant, kobieta i dziecko" - powiadomił w rozmowie z Reutersem przedstawiciel miejscowej policji Abdul Haq.

Zespoły prowadzące akcję szczepień są częstym celem ataków w Pakistanie. Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP), czyli lokalna organizacja talibańska, uważa szczepienia za "narzędzie Zachodu", przeznaczone do "szpiegowania" miejscowej ludności - przekazuje Reuters.

Ugrupowanie TTP zerwało w tym tygodniu zawieszenie broni z rządem w Islamabadzie, obowiązujące od czerwca.

TTP zostało założone w 2007 roku przez pakistańskich dżihadystów, którzy w latach 90. walczyli u boku talibów w Afganistanie, a następnie sprzeciwili się rządowi Pakistanu, popierającemu amerykańską interwencję przeciwko afgańskim talibom po zamachach na nowojorskie World Trade Center i Pentagon we wrześniu 2001 roku. W ciągu ostatnich kilkunastu lat w atakach bombowych przeprowadzonych przez TTP zginęły tysiące cywilów.

Położone nieopodal granicy z Afganistanem i liczące ponad 1 mln mieszkańców miasto Kweta jest stolicą prowincji Beludżystan - regionu, w którym aktywne są zarówno organizacje talibańskie, jak też zbrojne podziemie lokalnych separatystów. (PAP)

mmi/

TEMATY: