Będzie kolejna fala uchodźców? Szefernaker: widać ruch migracyjny wewnątrz Ukrainy

2022-12-05 06:47 aktualizacja: 2022-12-05, 11:16
Uchodźcy z Ukrainy. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Uchodźcy z Ukrainy. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Rząd ukraiński jest mocno zdeterminowany, żeby stworzyć takie warunki, które pozwolą na to, żeby ludzie pozostali na Ukrainie - mówił wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker tygodnikowi "Polska Metropolia Warszawska".

Szefernaker pytany był czy w związku z nadchodzącą zimą spodziewana jest w Polsce nowa fala uchodźców z Ukrainy. "Możemy się spodziewać różnych sytuacji. Dzisiaj jest duża determinacja Ukraińców, żeby zostać w kraju, żeby się nie poddawać agresorowi, któremu zależy na tym, żeby ludzie stamtąd uciekali" - odpowiedział.

"W związku z tym rząd ukraiński jest mocno zdeterminowany, żeby stworzyć takie warunki, które pozwolą na to, żeby ci ludzie pozostali na Ukrainie" - wyjaśnił.

Jednak, jego zdaniem, "jako kraj przyfrontowy musimy mieć pełną wiedzę, świadomość i przygotować się na to, że może być taka sytuacja, że ruch jednak się zwiększy, szczególnie zimą".

Zwrócił uwagę, że "obecnie widać przede wszystkim ruch migracyjny wewnątrz Ukrainy, to znaczy z dużych miast wiele osób przemieszcza się do mniejszych miejscowości - do rodzin i do przyjaciół" - dodał.

Powiedział, że "jest także program migracji wewnętrznej na Ukrainie, z którego część ludzi korzysta, zwłaszcza mieszkańcy dużych miast".(PAP)

kgr/