Kolejne insynuacje białoruskiej propagandy wobec Polski

2022-12-05 15:37 aktualizacja: 2022-12-06, 10:35
 Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Propaganda Łukaszenki wciąż szerzy insynuacje o rzekomych agresywnych planach Polski wobec Białorusi – ocenił w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Białoruska propaganda nie ustaje w szerzeniu insynuacji o rzekomych agresywnych planach Polski wobec Białorusi" – napisał Żaryn na Twitterze.

Wskazał, "że jeden z czołowych propagandystów reżimu w Mińsku, A. Dzermant fałszywie przekonuje, że przeciwnicy Łukaszenki chcą pozbawić Białoruś suwerenności, a wśród wrogów reżimu wymienia Polskę i kraje bałtyckie".

Żaryn wyjaśnił, że według Dzermanta agresywne "plany Polaków” są powodem, dla którego Mińsk musi dokonać mobilizacji militarnej, zwiększając potencjał sił zbrojnych i gospodarczy, a także zacieśniając współpracę z Federacją Rosyjską i Chinami.

"Propagandysta twierdzi, że bezpieczeństwo Białorusi ma ogromne znaczenie dla sytuacji geopolitycznej i gospodarczej w Eurazji. Dlatego kluczowa jest kooperacja z Rosją i Chinami" - napisał.

Według Żaryna "Dzermant manipulując faktami osiąga zamierzony efekt psych. i propagandowy, który ma trafiać do rodzimego odbiorcy zyskując poparcie dla działań reżimu". "Służąc interesom Federacji Rosyjskiej przedstawia Polskę, jako głównego wroga Białorusi, a Federację Rosyjską i Chiny, jako partnerów gotowych chronić reżim w Mińsku" – czytamy na Twitterze.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej wyjaśnił, że w rzeczywistości pozycja Białorusi w relacjach z tymi państwami jest mniejsza, niż przedstawia to propagandzista. "Łukaszenko to marionetka w rękach Putina posłusznie wykonujący rozkazy z Kremla" – podkreślił Żaryn. (PAP)

gn/